TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh – efekciarsko na L-mounicie

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh to nowy obiektyw producenta, którego jesteśmy wyłącznym dystrybutorem na Polskę. Tak samo jak w przypadku TTArtisana 100mm F2.8 M42 Bubble Bokeh będziemy starali się zasypać was materiałem z rzeczonego szkiełka zamocowanego na różnych aparatach, byście mogli mieć jak największy ogląd na to jak ten obiektyw zachowuję się w połączeniu z różnym sprzętem.

Cena 1599zł

Dziś TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh został połączony za pomocą adaptera K&F Concept do aparatu, którego nie miałem okazji w ręce mieć wcześniej, a który to okazał się być całkiem przyjemną odmianą od napakowanych megapikselami sprzętów. Padło na Panasonica S5, który to zaskoczył mnie całkiem pozytywnie, a przynajmniej na tyle na ile aparaty tej półki mnie jeszcze zaskakują.

 TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh

Oczywiście ten wpis głównie jest o obiektywie TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh, który to nie będę ukrywał zaskoczył mnie bardzo pozytywnie. Nie jestem zwolennikiem efekciarskich sztuczek, a wolę raczej podejście do fotografii oparte o uzyskanie określonych emocji w odbiorcy i próbę ukazania jakiegoś ciekawego zjawiska, momentu, sytuacji, ale w obiektywie TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh widzę potencjał na bycie ciekawym artystycznym narzędziem, dzięki któremu możemy uzyskać bardzo satysfakcjonujące rezultaty.

 TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh

Zacznijmy od początku. Pierwsze wrażenie, które towarzyszy mi do dziś to fakt, iż obiektyw ten jest niezmiernie lekki i bardzo dobrze wykonany, a jego waga wynosi 380 gramów. TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh jak informuje producent jest wykonany z aluminium lotniczego i naprawdę czuć w dłoni, że jest to materiał dobrej jakości. Pierścień ostrości obiektywu został tutaj wyposażony w charakterystyczne „chropowate” uwypuklenia dzięki, którym potęgowane jest bardzo przyjemne uczucie ustawiania ostrości, gdyż pierścień chodzi wybitnie gładko. Nie uświadczymy tutaj oczywiście pierścienia przysłony, gdyż ta ma stałą wartość F5.6, a obiektyw oczywiście dostępny jest tylko w mocowaniu M42.

Jeśli chodzi zaś o walory optyczne tego szkiełka to pamiętajmy, że TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh to obiektyw lustrzany zatem z założenia jest to konstrukcja, która będzie miała swoją charakterystykę całkowicie odmienną od tego do czego jesteśmy z reguły przyzwyczajeni.

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh

Przede wszystkim nie da się mówić o tym obiektywie nie mówiąc na pierwszym miejscu o jego specyficznej właściwości, czyli fakcie, iż bokeh nabiera specjalnego „obwarzankowego” kształtu. Jest to coś co jedni pokochają, a inni przejdą obojętnie. Ja widzę, że może być to ciekawe narzędzie, które będzie przedłużeniem pomysłu, który akurat mamy do realizacji.

Z całą pewnością mogę powiedzieć, że TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh to narzędzie do wybitnie kreatywnych i specjalistycznych zastosowań, ale także bardzo miła odmiana i odskocznia od klasycznego podchodzenia do pojęcia bokeh i tego jak powinny wyglądać nieostrości rysowane przez obiektyw. Firma TTArtisan kolejny raz udowadnia mi, że potrafi wychodzić poza schemat i oferować produkty ciekawe, produkty odmienne, a przy okazji to wszystko całkiem przyzwoitej jakości i atrakcyjnej cenie.

W kwestii osiągów optycznych TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh zdecydowanie nie jest orłem, ale nie można odebrać mu tego, że jest obiektywem mięciutkim jak unoszący się w powietrzu wiosną puszek z dmuchawców. Z ostrością zdecydowanie nie jest mu po drodze, ale jest ona, że tak powiem znośna i akceptowalna, a szczególnie w przypadku artystycznych zastosowań, które nie wymagają perfekcyjnego obrazowania.

Myślałem także, iż fakt tego, ze obiektyw TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh jest dosyć ciemnym szkłem szybko wyeliminuje we mnie chęć sięgania po niego, gdy światła będzie zdecydowanie mniej, ale tutaj sam się zaskoczyłem i szybko przypomniałem sobie, że w dobie coraz lepszych zdolności matryc do reagowania na wysokie czułości oraz specjalistycznych funkcji AI służących do odszumiania takie problemy to pieśń przeszłości, więc nie bałem się korzystać z tego sprzętu na czułościach oscylujących wokół ISO6400.

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh

Warto wspomnieć, że Panasonic S5 nie jest także sprzętem najnowszym i na rynku od czasu jego premiery zdążyły pojawić się już konstrukcje znacznie pod względem radzenia sobie z wysoką czułością lepsze, a także wyposażone w zdecydowanie bardziej nowoczesne systemy stabilizacji matrycy, co także może pomóc w przypadku korzystania z obiektywu o takiej ogniskowej.

Poza samymi fotografiami zdecydowałem się również nagrać film ilustrujący działanie obiektywu i muszę powiedzieć, że w tej dziedzinie TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh sprawdzić się może fenomenalnie. Dla twórcy wideo, który potrzebuje sprzętu, który zagwarantuje mu określony, wyróżniający się obrazek jest to narzędzie dla którego ciężko znaleźć alternatywę.

Reasumując obiektyw TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh jest całkiem ciekawym sprzętem, który oferuje bardzo przyzwoite rezultaty, które oczywiście nie sprawiają, że jest to obiektyw, który może stać się naszym jedynym szkłem, ale może być świetnym uzupełnieniem naszej szklarni, bo nic innego na rynku (z nowych obiektywów) nie da nam takiego obrazka jak rzeczony dziś TTArt. Polecam każdemu kto potrzebuje specjalistycznego narzędzia dzięki któremu będzie mógł się wyróżnić w tłumie podobnych rozmyć.

Galeria zdjęć z obiektywu TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh oraz aparatu Panasonic S5

Obiektyw TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh jest dostępny w InterFoto.eu w cenie 1599zł