Obiektyw TTArtisan 28mm F5.6 Leica M w wersjach Gold Limited i Titanium Limited jeszcze dostępny w sklepie InterFoto.eu

Obiektyw TTArtisan 28mm F5.6 to dobrze znany pełnoklatkowy obiektyw szerokokątny firmy TTArtisan w mocowaniu Leica M. Najpierw była standardowa wersja kolorystyczna – srebrna – potem firma TTArtisan uraczyła nas wersją Brass Black, wykonaną z pokrytego czarną farbą mosiądzu. której cechą charakterystyczną jest, to że z czasem się patynuje poprzez wycieranie się czarnej farby, spod której zaczyna prześwitywać mosiądz. A potem pojawiały się dwie nowe limitowane wersje kolorystyczne: Gold i Titanium.

Obiektyw TTArtisan 28mm F5.6 Leica M: opis

Gwoli przypomnienia TTArtisan M 28mm F5.6 Leica M to przypominający z wyglądu obiektyw Leica Summaron-M 28mm F5.6 z roku 1955 produkt firmy TTArtisan. Podobieństwo jest jednak powierzchowne ponieważ wewnątrz czai się nowa konstrukcja optyczna, ale ergonomia, mechanika i sprzężenie z dalmierzem wykazuje silne Leikowskie korzenie.

Obiektyw TTArtisan 28mm F5.6 Leica M to rozsądna alternatywa dla 10 razy droższego obiektywu Leica Summaron 28mm F5.6. Standard wykonania jest wysoki, łącznie z metalową osłoną przeciwsłoneczną oraz metalowymi deklami. Ostrość jest świetna w środku kadru, ale na krawędziach widać jej wyraźny spadek. Kontrast jest wysoki, a barwy zdjęć nasycone. Winietowanie jest spore natomiast dystorsja i aberracje chromatyczna są dobrze skorygowane

Ale bohaterami dzisiejszego wpisu są limitowane wersje obiektywu. Złota i tytanowa wersja limitowana obiektywu jest dostępna w sklepie InterFoto.eu. Warto się spieszyć z zakupem ponieważ każda z dwóch limitowanych wersji kolorystycznych została wyprodukowana w ściśle limitowanej liczbie 500 sztuk.

TTArtisan 28mm F5.6 Leica M GOLD Limited i Titanium Limited: specyfikacje

Producent :   TTArtisan,
Model:    28 mm f/5.6 Leica M,
Typ obiektywu:    Szerokokątny stałoogniskowy,
Ogniskowa:    28mm,
Jasność:    F5.6,
Pole widzenia po przekątnej:    45°,
Minimalna odległość ostrzenia:    1 m,
Maksymalne powiększenie:    0.13x,
Najmniejsza wartość przysłony:    22,
Liczba listków przysłony:    6 (zaokrąglone),
Ustawianie ostrości:    Ręczne,
Konstrukcja:    7 soczewek w 4 grupach,
Średnica mocowania filtra:    37 mm,
Tryb makro:    Nie,
Stabilizacja:    Nie,
Dostępne mocowania:    Leica M / VM-Mount,
Wymiary:    51 x 19 mm,
Waga:    180 g.

Obiektyw TTArtisan 28mm F5.6 Leica M Gold Limited i Nikon Z6

Obiektyw TTArtisan 28mm F5.6 Leica M jest mały, zgrabny, wintydżowo śliczny, ale dla mnie największym ograniczeniem tej konstrukcji jest minimalna odległość ustawiania ostrości wynosząca 1 metr. To ostatnie wynika z faktu, że jest to optyka w mocowaniu Leica M wymagająca sprzężenia z dalmierzem. Ja to rozumiem, ja to szanuję, ale nadal mi to przeszkadza.

Więc, aby to ograniczenie ominąć wyciągnąłem z szuflady adapter Gabale LM-NZ Close Focus i umieściłem go między obiektywem TTArtisan 28mm F5.6 Leica M i pełnoklatkowym bezlusterkowcem Nikon Z f. Rzeczony adapter ma helikoid umożliwiający odsunięcie obiektywu od matrycy a tym samym robienie zdjęć na bezlusterkowcach linii Nikon Z ze znacznie bliższej odległości niż na aparatach z mocowaniem Leica M.

A co mogę powiedzieć o wersji TTArtisan 28mm F5.6 Leica M Gold Limited, którą wykorzystałem do wykonania zdjęć przykładowych? Najprościej będzie zacytować film Wojciecha Smarzowskiego Kler. W pewnej scenie ksiądz arcybiskup Mordowicz grany przez Janusza Gajosa bierze do ręki otrzymany w darze złoty pastorał i wypowiada kultowe już zdanie: „Złote a skromne.” A optyka? Jest identyczna ze standardowymi wersjami czyli Silver i Black Brass, więc tu bez zaskoczeń. Jest dobrze, jest niedrogo, jest złoto a skromnie.

Galeria zdjęć przykładowych 1:1

Poniżej znajdziesz galerię zdjęć 1:1 wykonanych obiektywem TTArtisan 28mm F5.6 w wersji Gold Limited zamocowanym poprzez adapter Gabale LM-NZ Close Focus na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikon Z f. Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w formacie NEF i wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw w pełnej rozdzielczości.

Obiektyw TTArtisan 28mm F5.6 Leica M: wersje Limited w sklepie InterFoto.eu

W sklepie InterFoto dostaniesz limitowane wersje obiektywu TTArtisan M 28mm F5.6:

TTArtisan 28mm F5.6 Leica M Gold Limited

TTArtisan M 28mm F5.6

TTArtisan 28mm F5.6 Leica M Titianium Limited

TTArtisan M 28mm F5.6