TTArtisan 100mm F2.8 Macro 2X Tilt-Shift to nowa, niezwykle ambitna konstrukcja optyczna firmy TTArtisan. Droga tego obiektywu na rynek była dość długa bo firma rozesłała egzemplarze przedprodukcyjne do dystrybutorów na początku tego roku z prośbą o uwagi dotyczące użytkowania i sugestie dotyczące tego, co można w obiektywie poprawić. InterFoto.eu też dostało taki egzemplarz prototypowy z prośbą o wstępną recenzję tym samym przyczyniając się do kształtu i możliwości finalnego produktu. Jesteśmy już po oficjalnej polskiej premierze optyki i od razu pokazaliśmy dwie porcje zdjęć przykładowych tutaj i tutaj. Ja dzisiaj pokazuję trzecią porcję zdjęć przykładowych wykonanych pełnoklatkowym bezlusterkowcem Sony A7R II. Wkrótce na blogu pojawi się minitest obiektywu TTArtisan 100mm F2.8 Macro 2X Tilt-Shift.
TTArtisan 100mm F2.8 Macro 2X Tilt-Shift: specyfikacje
- Ogniskowa: 100mm
- Jasność: F2.8
- Pole widzenia: 24°
- Minimalna odległość ustawiania ostrości: 0.25m
- Maksymalne powiększenie: 2x
- Najmniejszy otwór przysłony: 22
- Liczba listków przysłony: 12
- Ustawianie ostrości: ręczne
- Możliwość pochylenia osi optycznej o +/- 8°
- Możliwość przesunięcia osi optycznej o +/- 6 mm
- Konstrukcja: 14 soczewek / 10 grup (6 soczewek ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła)
- Średnica mocowania filtrów: 67 mm
- Dostępne mocowania: Canon RF, Fujifilm X, Nikon Z, Sony E/FE
- Planowane w przyszłości mocowania: Canon EF, Fujifilm GF, Leica L, Mikro Cztery Trzecie, Nikon F
- Wymiary: 151 x 72mm
- Waga: 845g
Kilka słów osobistych
TTArtisan 100mm F2.8 Macro 2X Tilt-Shift to jak dotąd najambitniejsza konstrukcja firmy TTArtisan, i mówiąc szczerze nie znam innego obiektywu, który łączy zakres makro i skalę odwzorowania 2:1 z mechanizmem przesuwu i pokłonu osi optycznej. Ponadto jest to najdłuższa ogniskowa w dotychczasowej gamie optyki TTArtisan. W każdym razie zaprojektowanie obiektywu dającego skalę odwzorowania 2:1 jest już dostatecznie skomplikowanie. Ale zrobienie tego w połączeniu z mechanizmem przesuwu i pokłonu osi optycznej to akt niezwykłej odwagi. I nie wszystko mogło się udać idealnie. Zaraz wyjaśnię co mam na myśli.
Bez przeprowadzenia dokładnego testu (który planuję wkrótce) nie mogę mówić o szczegółach, ale na razie nie mam większych zastrzeżeń do walorów optycznych nowego produktu firmy TTArtisan, Nieco bardziej skomplikowana jest kwestia mechaniki. Ze względu na oferowane możliwości Tilt/Shift obiektyw ma mnóstwo dźwigni i pokręteł i czasem powoduje to ergonomiczne koszmarki a i same ruchy elementów obiektywu nie zawsze są idealnie płynne. Ale jeśli spojrzymy na oferowane możliwości i cenę obiektywu jest to niezwykle atrakcyjny produkt. Nikt nie proponuje niczego podobnego w tej klasie cenowej.
Dzisiaj pokazuję zdjęcia wykonane w zakresie makro i bliskim makro, czyli zgodnie z podstawowym zastosowaniem tej optyki. Część zdjęć została zrobiona przy maksymalnej skali odwzorowania i na dodatek z przesuwem i pokłonem osi optycznej i obiektyw naprawdę daje radę. W przyszłym teście pokażę też zdjęcia wykonane z pokłonem w większych odległościach fotografowania, w tym portrety czy zdjęcia uliczne.
Mimo, pewnych ergonomicznych zgrzytów w trakcie użytkowania wynikających ze skomplikowanej budowy i mechanizmów umożliwiających kontrolę perspektywy, bardzo dobrze fotografowało mi się obiektywem TTArtisan 100mm F2.8 Macro 2X Tilt-Shift, który umożliwia zrobienie unikatowych zdjęć. Zdjęć, których nie wykonamy żadnym innym obiektywem, ponieważ połączono w nim skalę odwzorowania 2:1 i pełną kontrolę nad perspektywą. A przy obecnej cenie nowy produkt TTArtisan nie ma żadnej konkurencji. Zatem kiedy poznamy pewne kaprysy konstrukcji i nauczymy się z nimi żyć a jednocześnie maksymalnie wykorzystać jej możliwości, dostajemy wyjątkowe narzędzie do kreatywnej fotografii przyrodniczej, produktowej, portretowej, architektonicznej a nawet ulicznej.
Galeria zdjęć przykładowych
Galeria zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem TTArtisan 100mm F2.8 Macro 2X Tilt-Shift i pełnoklatkowym bezlusterkowcem Sony A7R II. Zdjęcia zostały zrobione w formacie RAW a następnie skonwertowane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do rozmiaru 2000 pikseli na dłuższym boku.
Sprzęt wykorzystany do wykonania zdjęć przykładowych
Zdjęcia pokazane w niniejszym wpisie zostały zrobione sprzętem dostępnym w sklepie InterFoto.eu.