TTArtisan 35mm F1.4 i Fujifilm X-H1 – zdjęcia przykładowe i minitest

Wprowadzenie

TTArtisan 35mm F1.4 to uosobienie współczesnej optyki z Chin: jest metalowy, w pełni manualny, znakomity od strony mechaniki i interesujący pod względem optyki a do tego niezwykle atrakcyjny cenowo. To ostatnie uzmysłowiła mi niedawna wizyta na stacji benzynowej: za jedno tankowanie najtańszą odmianą benzyny zapłaciłem niewiele mniej niż wynosi cena TTArtisan 35mm F1.4. Taka kombinacja ogniskowej i jasności skutkowałaby sporymi gabarytami w przypadki optyki pełnoklatkowej ale dzeki temu, że obiektyw kryje maksymalnie matrycę formatu APS-C jest miniaturowy. Dostałem go do testu w mocowaniu FX wraz z aparatem Fujifilm X-H1, który z kolei jest dość duży jak na APS-C. Gabarytowo dziwna to kombinacja, ale z potencjałem do generowania fajnych obrazków.

TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Front WO Hood
TTArtisan 35mam F1.4, Fujifilm X-H1

TTArtisan 35mm F1.4 – test

Już testowałem obiektyw TTArtisan 35mm F1.4 na blogu tutaj i w konkluzjach napisałem: „Podsumowując walory obiektywu, konstrukcja mechaniczna jest naprawdę dobra, ciasno spasowana, ergonomia jak na tak niewielkie gabaryty wzorcowa a stylistyka oryginalna. Pierścień przysłon działa z odpowiednimi zaskokami a pierścień ustawiania ostrości pracuje płynnie i precyzyjnie. Obiektyw ma dobrą ostrość i kontrast w środku przy pełnym otworze przysłony, i bardzo dobre wartości na całej powierzchni kadru po lekkim przymknięciu. Boke jest ładne w okolicach pełnego otworu przy niewielkich odległościach fotografowania.”

TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Top
TTArtisan 35mam F1.4, Fujifilm X-H1

Oczywiście z drugiej strony winietowanie jest dość widoczne przy f/1,4, dystorsja i aberracja chromatyczna nie jest idealnie skorygowana, skrajne brzegi obrazu doganiają ostrość środka dopiero przy f/5,6, a brak dołączonej osłony przeciwsłonecznej oraz pewna wrażliwość na wewnętrzne zaświetlenia powoduje konieczność zwracania uwagi na to co się dzieje przy świetle tylnym. TTArtisan 35 mm f/1,4 nie może rywalizować z najlepszą optyką na rynku, ale w swojej klasie (obiektywów manualnych dla matryc formatu APS-C) nie ma się czego wstydzić.”

TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Front W Hood
TTArtisan 35mm F1.4, Fujifilm X-H1

„Śmiesznie niska cena obiektywu TTArtisan 35 mm f/1,4 jest zwodnicza bo zamiast śmiesznego obiektywu dostajemy pełnowartościową optykę ubraną w mechanicznie solidny tubus z niezwykłą stylistyką i dobrą ergonomią przy niewielkich gabarytach. Jest trochę w stylu retro a trochę nowoczesny. Jako, że przy tak niskiej cenie niewielkie mogły być nakłady na “badania i rozwój”, producent podjął jedyną słuszną decyzję opierając schemat optyczny na starej, sprawdzonej formule. Obiektyw sprawdzi się świetnie w wykonywaniu portretów i fotografii ulicznej. Jeśli myślimy o przenośnym znaczeniu słowa “tani”, tutaj nie ma ono zastosowania a samo słowo odnosi się wyłącznie do ceny, skoro zamiast dokupić kolejny akumulator do aparatu z matrycą formatu APS-C lub MFT, można mieć ten właśnie, nowy obiektyw. Obiektyw w cenie akumulatora? Co za czasy! Chyba nienajgorsze dla użytkowników sprzętu fotograficznego.”

TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Side

TTArtisan 35mm F1.4 – specyfikacje

ObiektywTTArtisan 35 mm f/1,4 dla matryc formatu APS-C
Ogniskowa35 mm
Maksymalny otwór przysłonyf/1,4
ProducentTT Artisan (DJ Optical)
Dostępne mocowaniaFuji X
Sony E (APS-C)
Canon M
Mikro Cztery Trzecie
Budowa optyczna7 soczewek w 6 grupach
Minimalna odległość ustawiania ostrości0,28 m
PrzysłonaZ zaskokami; 10 prostych listków
Średnica x długość56 mm x 42 mm
Średnica mocowania filtrów39 mm
WagaOkoło 180 g
TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Front
TTArtisan 35mm F1.4, Fujifilm X-H1

Fujifilm X-H1 – specyfikacje

 • matryca: APS-C X-Trans CMOS III, 24,3 Mpix
 • stabilizacja: matrycowa, skuteczność 5,5 EV
 • procesor obrazu: X-Processor Pro
 • mocowanie obiektywu: Fujifilm X
 • czułość ISO: 200-12800 (rozszerzona 100-51200)
 • wizjer: 0,5 cala, OLED, 3690 tys. punktów, powiększenie 0,75x
 • ekran podglądu: 3 cale, LCD, 1040 tys. punktów, proporcje 3:2
 • maksymalna rozdzielczość zdjęć / filmów: 6000×4000 / 4096×2160 24 kl/s
 • czas otwarcia migawki: 30 – 1/8000s, Bulb (elektroniczna do 1/32000s)
 • zdjęcia seryjne: 14 kl/s (migawka elektroniczna), 8 kl/s (migawka mechaniczna), 11 kl/s (z uchwytem pionowym)
 • lampa błyskowa: stopka zewnętrznej (w zestawie niewielka lampa)
 • pamięć: podwójny slot SD/SDHC/SDXC (UHS-II)
 • złącza: USB 3.0, micro HDMI, mikrofonowe, zdalny wyzwalacz
 • komunikacja bezprzewodowa: Wi-Fi, Bluetooth
 • akumulator: dedykowany NP-W126S o wydajności 310 zdjęć
 • wymiary i waga: 140 x 97 x 86 mm i 673 gramy (z akumulatorem i kartą pamięci).
TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Screen
TTArtisan 35mm F1.4, Fujifilm X-H1

TTArtisan 35mm F1.4 – cena

Czy w połączeniu z aparatem Fujifilm X-H1 obiektyw TTArtisan 35mm F1.4 nadal spełnie kryterium „bycia w cenie akumulatora”? Akumulator NP-W126S jest nieco tańszy, więc tutaj mogę powiedzieć, że obiektyw kosztuje tyle, co półtora akumulatora. To nadal świetnie – szczególnie zważywszy na to, że użytkownik aparatu Fujfilm X-H1 musi się zaopatrzyć w sporo alkumulatorów, ponieważ sprzęt jest spragniony prądu jak kania dżdżu. Zatem w trakcie kupowania kolejnych baterii można nieco dołożyć i wrzucić TTArtisan 35mm F1/4 z nimi do torby.

TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Side Top
TTArtisan 35mm F1.4, Fujifilm X-H1

Fujfilm X-H1 – wrażenia

Fujfilm X-H1 jest na rynku od dawna i był wielokrotnie testowany, więc podzielę się tylko kilkoma wrażeniami z jego użytkowania. Za każdym razem, gdy biorę to ręki aparat Fujfilm podziwiam stopień zagmatwania systemu menu i rozmieszczenia w nim funkcji. Znalezienie ich i ustawienie działania aparatu „pod siebie” zajmuje mi frustrująco dużo czasu. Ale gdy już uda mi się poukładać wszystkie elementy tej „fudżifilmowej” układanki, rezultaty są zawsze zadawalajace. Po prostu aparaty Fujifilm X generują ładne obrazki a X-H1 jest jednym z lepszych kamer z tej rodziny.

TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Back Screen
TTArtisan 35mm F1.4, Fujifilm X-H1

Autofokus jest świetny, pomiar światła dokladny, mnogość możliwości – oszałamiająca. Niewielkie zastrzeżenia mam do balansu bieli przy sztucznym świetle, nieco gorszej od deklarowanej wydajności stabilizacji matrycy no i nade wszystko do bardzo krótkiej żywotności akumulatorów, Czuć, że w nowoczesny aparat o ogromnym zapotrzebowaniu na prąd wsadzono akumulator starszej generacji.

TTArtisan 35mm F1.4 Fujifilm X H1 Furbelow
TTArtisan 35mm F1.4, Fujifilm X-H1, przysłona F1.4

Wnioski

Zestaw TTArtisan 35mm F1.4 tworzy ciekawą parę z Fujifilm X-H1: gabarytowo są niedopasowane, ale generują razem zacne obrazki. Ale jakże miałoby być inaczej jeśli do typowych cech testowanego obiektywu – ładnego bokeh, dobrej ostrości w środku kadru i niezłej na brzegach – dodamy słynne kolory Fuji a przymkniemy oko na mniej istotne wady optyczne. W wyniku tego połączenia powstaje całkiem smakowita potrawa a użytkownik aparatu X-H1 nabywający obiektyw TTArtisan nie odczuje tego zakupu specjalnie w portfelu – najwyżej odłoży na później zakup kolejnego akumulatora.

Galeria zdjęć przykładowych dostępna jest na Blogu. Zapraszamy.

Dostępne mocowania

Firma InterFoto.eu jest autoryzowanym wyłącznym dystrybutorem produktów firmy TTArtisan na Polskę. Obiektyw TTArtisan 35mm F1.4 jest dostępny w następujących mocowaniach:

Canon EOS-M wersja czarna

Canon EOS-M wersja srebrna

Fujifilm FX wersja czarna

Nikon Z wersja czarna

Nikon Z wersja srebrna

Leica/Panasonic/Sigma L wersja czarna

Leica/Panasonic/Sigma L wersja srebrna

Olympus/Panasonic micro 4/3 wersja czarna

Oltmpus/Panasonic micro 4/3 wersja srebrna

Sony E wersja czarna

Sony E wersja srebrna