Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH – pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Wstęp

Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH i Nikon Z6 to bardzo udane połaczenie. Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH zadebiutował z bagnetem Leica M, a teraz jest dostępny z mocowaniami dla innych systemów bezlusterkowców: Canon R, Nikon Z, Sigma/Panasonic/Leica L, oraz Sony E. Zapowiadaliśmy jego pojawienie się w sklepie InterFoto.eu w sierpniu tego roku dodając następnie wszelkie dostępne wówczas informacje. Teraz przyszedł czas na przetestowanie obiektywu. Bardzo dobra jakość wykonania i mechaniki plus dobrze skorygowana optyka i ładne bokeh składają się na obraz tej atrakcyjnej optyki. Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH towarzyszył mi najpierw na ulicach Warszawy, potem na podwarszawskich szlakach, a na koniec w moim ogrodzie. Dzisiaj pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe; test właściwości optycznych pojawi się już wkrótce.

Spis treści:

TTArtisan 50mm F1.4 ASPH Nikon Z6
Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH i Nikon Z6

Dane techniczne:

Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH

 • Ogniskowa: 50mm
 • Średnica mocowania filtra: 49 mm
 • Średnica: 60 mm
 • Długość: 68 mm
 • Waga: 432 g
 • Maksymalny otwór przysłony: F1,4
 • Minimalny otwór przysłony: F16
 • Pole krycia: pełna klatka
 • Tryb ustawiania ostrości: ręczny,
 • Minimalna odległość ustawiania ostrości: 0,5 m
 • Liczba listków przysłony: 12 (niezaokrąglone)
 • Konstrukcja optyczna: 10 soczewek w 8 grupach
 • Dostępne mocowania: Canon R, Leica M, Nikon Z, Sigma/Panasonic/Leica L, Sony E
TTArtisan-50mm-F1.4-ASPH Front
Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH i Nikon Z6

Konstrukcja optyczna

Za dobrą korekcją wad w obiektywie TTArtisan 50mm F1.4 ASPH stoi skomplikowana budowa optyczna z 10 soczewkami w 8 grupach w tym jedną asferyczną, jedną ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji i jedną ze szkła o anomalnej dyspersji. Firma publikuje nawet wykres MTF, czyli funkcji przeniesienia modulacji, będący ustandaryzowanym sposobem określania jakości i możliwości obiektywów w formie graficznego przedstawienia jego rozdzielczości. Wykres MTF obrazuje zdolność do przenoszenia kontrastu przy różnych gęstościach linii.

TTArtisan-50mm-F1.4-ASPH-Optical- Construction
Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 konstrukcja optyczna
TTArtisan-50mm-F1.4-ASPH-MTF
Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH wykres MTF

Zmiany w nowej wersji

Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH był bardzo udany w wersji z bagnetem Leica M. W wersjach z mocowaniami do bezlusterkowców Canon, Nikon, Sigma/Panasonic/Leica L i Sony optycznie nic się teraz nie zmieniło, mechanicznie – nieco a cena znacząco spadła. Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 stał się odrobinę cięższy od pierwowzoru z bagnetem Leica M za to minimalną odległość ustawiania ostrości skrócono z 0,7 m do 0,5 m dzięki temu, że w innych mocowaniach nie trzeba kierować się zdolnością obiektywu do sprzęgania się z dalmierzem aparatu, jak to jest w przypadku aparatów Leica M. Jak na ironię, wersje do bezlusterkowców z wyglądu bardziej przypominają obiektywy Leica niż wersja M dzięki zastosowaniu liternictwa wzorowanego na optyce Leitz – są to grawerowane oznaczenia wypełnione białą i żółtą farbą.

TTArtisan-50mm-F1.4-ASPH
Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH i Nikon Z6

Opis mechaniki

Pierścień ustawiania ostrości pracuje z odpowiednim oporem aczkolwiek płynność jego ruchu nie jet jednakowa podczas całkowitego obrotu o 160° od nieskończoności do minimalnej odległości ustawiania ostrości. W wersjach obiektywu TTArtisan 50mm F1.4 ASPH dla bezlusterkowców zniknął  dodatkowy uchwyt na pierścieniu, który znajduje się na wersji w mocowaniu Leica M. Pierścień przysłon ma wyraźnie zaskoki co pół działki a odległości między pełnymi wartościami są rozmieszczone w równych odstępach. W zestawie brakuje osłony przeciwsłonecznej a ponadto żadna z wersji nie ma elektronicznej komunikacji z korpusem, co dopełnia obrazu w pełni manualnej optyki.

TTArtisan 50mm F1.4 ASPH Side
Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH

Warszawskie ulice

Na początek testu wybrałem się na ulice Warszawy. Poniżej kilka zdjęć z tego spaceru wykonanych obiektywem TTArtisan 50mm F1.4 ASPH na aparacie Nikon Z6. Dawno nie robiłem zdjęć na ulicach i myślałem, że ludzie będą zwracać na mnie uwagę, ale… nawet przysłowiowy pies z kulawą nogą się mną nie zainteresował. Widocznie fakt, że ulice są pełne fotografujących smartfoniarzy zrobił swoje i oswoił ludzi z tym, że pstrykacze są wszędzie. Do klimatu posępnej Warszawy w pochmurny dzień pasowała mi bardziej czerń i biel.

Podwarszawskie szlaki

Następnie zszedłem z utartych szlaków i udałem się na podwarszawskie szwendanie się. Ponownie w akcji obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH i pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z6. Ponownie stwierdzam, że gabarytowo idealnie do siebie pasują. Tym razem postawiłem na kolor, ponieważ dzień był wyjątkowo słoneczny. Wkrótce na blogu InterFoto.eu pojawi się test walorów optycznych obiektywu TTArtisan 50mm F1.4 ASPH na aparacie Nikon Z6.

Firma InterFoto.eu jest autoryzowanym wyłącznym dystrybutorem produktów firmy TTArtisan na Polskę. Obiektyw TTArtisan 50mm F1.4 ASPH jest dostępny w następujących mocowaniach:

Selfie_jarek_brzezinski

Jarosław Brzeziński

Jarosław Brzeziński, ur. 1962 r., fotograf, malarz i tłumacz z tytułem magistra filologii angielskiej.
Blog pod adresem: https://towarzystwonieustraszonychsoczewek.blogspot.com/
W roku 2005 opublikował książkę “Canon EOS System”.
W latach 1998- 2009 odpowiedzialny w UKIE za tłumaczenia wszystkich dokumentów związanych z akcesją oraz członkostwem Polski w UE.
W latach 1996- 2011 redaktor i autor setek artykułów na temat sprzętu fotograficznego i fotografii dla czołowych miesięczników branżowych.
W latach 1987-1998 pracował jako nauczyciel angielskiego.
W latach 1994-1996 pracował jako freelancing copywriter dla Ogilvy & Mather.
Od 12 lat jest głównym ekspertem ds. tłumaczeń w Centrum Europejskim Natolin.
Od 25 lat pracuje jako zawodowy fotograf ślubny, reklamowy, reklamowy, eventowy, przemysłowy, korporacyjny oraz portrecista, zarówno w studio jak i w terenie.
Od 30 lat pracuje jako tłumacz polsko-angielski oraz angielsko-polski dla czołowych firm i organizacji.