TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42 zamiast spacerzoomu

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42 ma nazwę dłuższą niż oznaczenia wielu obiektywów Tamrona, które do najkrótszych nie należą, ale przynajmniej część słów w niej użytych określa obiektyw w sposób jasny i sensowny, opisując jaki to rodzaj obiektywu (lustrzany), jakie bokeh generuje (obwarzankowe) i jakie ma mocowanie (M42) podczas gdy rozszyfrowanie oznaczenia takiego, jak Pentax 21mm F2.4 HD FA ED Limited DC WR Silver wymaga nieco bardziej specjalistycznej wiedzy – poza słowami Limited i Silver oczywiście.

TTArtisan 250mm__dsc4820

Z drugiej strony, długość nazwy naszego „obwarzanka” nie może się równać choćby z pełnym brzemieniem nazwiska słynnego hiszpańskiego malarza Pablo Picasso: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. Ale z Picassem generalnie trudno się równać.

TTArtisan 250mm__dsc9146
TTArtisan 250mm__dsc8815

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42: specyfikacje

 • Przeznaczenie do pełnej klatki i APS-C.
 • Mocowanie obiektywu M42.
 • Stałe światło F5.6.
 • Bokeh w kształcie obwarzanków (Donut BokehLord of the Rings).
 • Kąt widzenia 10 stopni.
 • Konstrukcja: 6 elementów w 5 grupach.
 • Ustawianie ostrości: manualne.
 • Obiektyw lustrzany.
 • Średnica mocowania filtra: 67mm
 • Minimalna odległość ostrzenia: 2m.
 • W zestawie nakręcana osłona przeciwsłoneczna, przedni i tylni dekielek.
 • Ostrzy na nieskończoność.
 • Waga: około 380g.
TTArtisan 250mm__dsc8772

Kolej na Nikona Z50

Staramy się pokazać zdjęcia wykonane tym obiektywem na aparatach różnych systemów. Na razie były to:

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Canon EOS R5

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Panasonic Lumix DC-S5

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z7 II

Pelnoklatkowy bezlusterkowiec Sony A7R IV

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Zf

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z6

Pełnoklatkowa lustrzanka Canon EOS 5D Mark IV

Pełnoklatkowa lustrzanka Nikon D850

Dzisiaj zdjęcia wykonane niepełnoklatkowym belusterkowcem  Nikon Z50. Zawsze uważam, że warto pokazywać jak dany obiektyw pracuje na różnych korpusach aparatów. W przypadku użycia TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42 na Nikonie Z50 dostajemy obcięty kadr odpowiadający mniej więcej temu, co na matrycy pełnoklatkowej „widziałaby” optyka o ogniskowej 375 mm. Zatem przenosimy się w obszar już naprawdę długich ogniskowych, co umożliwia fotografowanie z większej odległości.

TTArtisan 250mm__dsc8835

Zamiast spaceroomu

I właśnie założenie „obwarzanka” na aparat z matrycą formatu APS-C skłoniło mnie do użycia go zamiast spacerzoomu. Postanowiłem przejść się z tą parą nad Wisłą i po Starym Mieście w Warszawie i porobić trochę zdjęć „reporterskich” aby przekonać się na ile optyka zwierciadlana może w takim charakterze posłużyć. To ciekawe doświadczenie chodzić z manualnym obiektywem o dość długiej ogniskowej (w przeliczeniu) i ustawiać ostrość „w biegu”. W sumie – poza tym, że teraz można powiększać fragment obrazu i ostrzyć na tylnym ekranie – przypomina to stare czasy sprzed pojawienia się autofokusa w konsumenckich rozwiązaniach, gdy precyzyjne ustawienie ostrości zależało od oka fotografa i sprawnego obsługiwania przez niego pierścienia ręcznego ustawiania ostrości.

TTArtisan 250mm__dsc8633

Zatem jak wrażenia? Nie jest łatwo tak ostrzyć, ale też nie jest to niemożliwe. Czy TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42 może zastąpić spacerzoom? Z pewnością nie, ale bez bólu pstrykałem nim pseudo reporterskie fotki na niepełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikon Z50. Zrobienie ostrego zdjęcia wymaga nieco wysiłku i sporo szczęścia, ale jak się uda człowiek odczuwa sporą satysfakcję, właśnie dlatego, że to nie jest łatwe i wymaga sporych umiejętności.

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42 był założony na aparat Nikon Z50 poprzez dwa adaptery K&F Concept M42 – Leica M Adapter i K&F Concept Leica M – Nikon Z Adapter a całość bardzo wygodnie mi się nosiło dzięki paskowi K&F Concept Pasek na nadgarstek.

TTArtisan 250mm__dsc9231

Galeria zdjęć przykładowych z kombinacji TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42 + Nikon Z50

Galeria zdjęć przykładowych wykonanych kombinacją obiektyw TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42 + pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z50. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie NEF a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw i zmniejszone do 2048 pikseli na dłuższym boku.

Sprzęt wykorzystany do zrobienia zdjęć przykładowych

Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu.

Obiektyw TTArtisan 250mm F5.6 Reflex Donut Bokeh M42

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z50

K&F Concept M42 – Leica M Adapter

K&F Concept Leica M – Nikon Z Adapter

K&F Concept Pasek na nadgarstek

TTArtisan 250mm__dsc8738