TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh: ładnie się składa z Nikonem Zf

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh czyli nowy Władca Pierścieni lub twórca obwarzankowego bokeh nieustannie nas zadziwia a obrazki, które generuje jednych zachwycają, innych wkurzają, ale jednego nie można temu obiektywowi odmówić: charakteru. Wzbudza kontrowersje, nie pozostawia nikogo obojętnym, jest przedmiotem dyskusji, gorących sporów. Jedni mówią, że to taki fotograficzny odpowiednik pędzla malarza-impresjonisty, inni że na wszystkich zdjęciach przystawia stemple pocztowe. Można na niego patrzyć i tak i tak, ale nie da się go zignorować.

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh: czym jest

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh to manualny teleobiektyw zwierciadlany o jednych z najmniejszych gabarytów na rynku. Pod względem kombinacji ogniskowej/rozmiarów i wagi prawie nie ma konkurencji a taka kombinacja stanowi jednocześnie zaletę i wadę.

Nie można odmówić mu wdzięku; jest ładnie wykonany a dzięki wintydżowej stylistyce łatwo go pomylić z obiektywami z odległej przeszłości. Jak na ogniskową 250mm jest niezwykle mały i lekki, coś jak pancernik kieszonkowy wśród okrętów liniowych, a to sprawia, że łatwo go wszędzie nosić i robić zdjęcia z większej odległości nie zwracając na siebie uwagi. Gabarytami przypomina raczej ciemne manualne obiektywy o ogniskowej 105mm lub 135mm. Czy jest kieszonkowy? Przy odpowiednio dużej kieszeni można tak powiedzieć.

Niestety taka kombinacja długiej ogniskowej i małych gabarytów ma też pewną wadę, którą potęguje brak autofokusa i stabilizacji optycznej w obiektywie. Otóż te gabaryty są zwodnicze i mamią fotografującego. Obiektyw mówi mi: „Jestem leciutki i malutki; możesz śmigać ze mną i pstrykać na lewo i prawo.” Ale prawa fizyki są nieubłagane. To jest jednak długa ogniskowa i wymaga stabilnego trzymania zestawu aparat-obiektyw oraz korzystania z odpowiednio krótkich czasów otwarcia migawki. W przeciwnym razie łatwo o zdjęcia poruszone.

TTArtisan 250mm__dsc4051

Część aparatów, na które można założyć obiektyw ma stabilizację matrycy, ale w przypadku teleobiektywów skuteczniejsza jest stabilizacja optyczna w obiektywie. Tutaj tego nie dostaniemy. Jeśli włączymy stabilizację matrycy w wyposażonym w nią bezlusterkowcu, musimy pamiętać o ręcznym „wczytaniu” ogniskowej w aparat tak, aby ten system działał prawidłowo. Bo jeśli aparat „myśli”, że ma założony obiektyw o kompletnie innej ogniskowej niż ta faktycznie używana (czyli na aparat założony jest obiektyw o ogniskowej 250mm a w menu ustawiona jest ogniskowa 10mm) stabilizacja matrycy wręcz spotęguje efekt drgań obiektywu i poruszone zdjęcia są murowane.

Brak autofokusa nie ułatwia fotografowania poruszających się obiektów przy długiej ogniskowej. Oczywiście brak AF to powszechna „przypadłość” obiektywów lustrzanych, ale był jeden wyjątek, a mianowicie od dawna nie produkowany obiektyw Minolta AF Reflex 500mm F8 do systemu lutrzanek Minolta/Sony A. W każdy razie brak AF i stabilizacji sprawia, że trzeba bardzo uważnie podchodzić do każdego zdjęcia, myśleć o stabilizowaniu aparatu z obiektywem odpowiednim uchwytem, stosowaniu krótkich czasów otwarcia migawki i precyzyjnie ustawiać ostrość.

TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh: specyfikacje

 • Przeznaczenie do pełnej klatki i APS-C.
 • Mocowanie obiektywu M42.
 • Stałe światło F5.6.
 • Bokeh w kształcie obwarzanków (Donut BokehLord of the Rings).
 • Kąt widzenia 10 stopni.
 • Konstrukcja: 6 elementów w 5 grupach.
 • Ustawianie ostrości: manualne.
 • Obiektyw lustrzany.
 • Średnica mocowania filtra: 67mm
 • Minimalna odległość ostrzenia: 2m.
 • W zestawie nakręcana osłona przeciwsłoneczna, przedni i tylni dekielek.
 • Ostrzy na nieskończoność.
 • Waga: około 380g.

Kolej na Nikona Zf

Staramy się pokazać zdjęcia wykonane tym obiektywem na aparatach różnych systemów. Na razie były to:

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Canon EOS R5

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Panasonic Lumix DC-S5

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Z7 II

Pelnoklatkowy bezlusterkowiec Sony A7R IV

Dzisiaj nieco zdjęć z pełnoklatkowego bezlusterkowca Nikon Zf. Muszę powiedzieć, że to super połączenie z dwóch powodów. Po pierwsze, design Nikona Zf jest stworzony do łączenia z wintydżowo wyglądającą optyką. Po drugie Nikon Zf ma świetny system wspomagania ręcznego ustawiania ostrości łącznie ze śledzeniem oka, więc ostrzyło mi się tą kombinacją łatwiej niż na innych aparatach.

Galeria zdjęć przykładowych z kombinacji TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh + Nikon Zf

Galeria zdjęć przykładowych wykonanych kombinacją obiektyw TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh + pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Zf. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie NEF a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw w pełnej rozdzielczości.

Sprzęt wykorzystany do zrobienia zdjęć przykładowych

Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu.

Obiektyw TTArtisan 250mm F5.6 Reflex M42 Donut Bokeh

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon Zf