TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited: stałka w pomarańczach

TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited czyli limitowana pomarańczowa wersja popularnego obiektywu z autofokusem do systemu FX budzi sprzeczne odczucia i jest przedmiotem gorących dyskusji w sieci. Jednym kojarzy się z soczystą mandarynką, innym z kolorami firm Kodak, DHL, McDonald’s a nawet… wagoników warszawskiego metra. A co ja myślę? Zaraz powiem. Zdjęcia wykonałem aparatem Fujifilm X-T4.

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited 1
TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf7257

TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited: dyskusje w sieci

Czy na pewno cały świat czekał na maleńki, dyskretny obiektyw naleśnikowy… w mocno bijącym po oczach kolorze pomarańczowym? W sieci można znaleźć sporo komentarzy na temat obiektywu TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited w duchu:

– Nie potrzebuję go… Gdzie mogę go kupić?

– Hahah. Właściwie tak sobie myślę: taki obiektyw sprawia, że aparat wygląda jak zabawka, więc 1) złodzieje nie będą zainteresowani; 2) nikt nie pomyśli, że jesteś poważnym fotografem.

– Tak brzydki, że aż piękny. Dziwne, a jeszcze dziwniejsze jest to, że mi się podoba.

– Nie rozumiem tego obiektywu. Ale mnie intryguje.

– Jest obrzydliwy. Ale w pewnym sensie uwielbiam go.

– Jest tak brzydki, że chcę go mieć… mimo że mam już Fujinona XF 27mm R WR.

– Czy to jest prawdziwe zdjęcie a nie fejk? Jest tak ohydny… że muszę go mieć.

– Podobnie jak wiele osób tutaj, uważam, że wygląda okropnie, ale chcę go mieć. Dlaczego tak jest?

– Kto to kupi…

– Ci sami ludzie, którzy kupują jaskrawopomarańczowe silikonowe okleiny do swoich aparatów Fujifilm na AliExpress!

– Na czerwonym modelu X wyglądałby dobrze

– Dlaczego ktokolwiek miałby chcieć ten ohydny obiektyw? Proszę, wyjaśnijcie dlaczego? Muszę zrozumieć, dlaczego muszę go mieć 🙂

Do fotografowania ulic… ulic pełnych klaunów, na których starasz się nie rzucać w oczy.

– Brzydki, ale chcę go mieć. Jednak nie jestem pewien, czy ten kolor szybko by mi się nie znudził i czy bym go nie znienawidził.

TTArtisan AF 27mm F2.8 DSC3107

TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited: dane techniczne

 • Ogniskowa: 27mm.
 • Pokrycie kadru: APS-C.
 • Zakres wartości przysłony: F2.8 – F16.
 • Liczba listków przysłony: 7.
 • Średnica mocowania filtrów: 39mm.
 • Konstrukcja optyczna: 6 soczewek w 5 grupach.
 • Metoda ostrzenia: Autofocus.
 • Waga: 93g

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf7235

TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited: konkurent Fujinona XF 27mm F2.8?

40mm to jedn z moich ulubionych „standardowych” ogniskowych na pełnej klatce, ale trzeba przyznać, że jest to jednak nietypowa ogniskowa, która osiągnęła szczyt popularności w połowie lat 70. ubiegłego wieku. Odpowiednikiem 40mm na matrycy formatu APS-C jest 27mm – równie rzadka i niezbyt popularna ogniskowa. Przez lata użytkownicy systemu Fujifilm X mieli do dyspozycji dwie wersje obiektywu Fujinon o tej ogniskowej: Fujinon XF 27mm F2.8 i Fujinon XF 27mm F2.8 R WR.

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf7082

Mimo że obydwie wersje dają dość zadawalające osiągi optyczne, obydwie są strasznie nudne i mało inspirujące do robienia zdjęć. Druga wersja zyskała pierścień przysłony i uszczelnienia, ale jest to ta sama formuła optyczna i ten sam powolny i hałaśliwy mechanizm autofokusa. Czy TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited może konkurować z Fujinonami? Zacznijmy od omówienia zalet i wad obiektywu TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited.

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf6981

Zalety:

 • niższa cena od Fujinona XF 27mm F2.8 R WR
 • kompaktowa i lekka konstrukcja typu naleśnikowego
 • pierścień sterowania przysłoną z pozycją A
 • metalowa konstrukcja, w tym metalowe mocowanie i przyzwoita jakość wykonania
 • silnik krokowy zapewniający szybki i cichy autofokus
 • ostry obraz w centrum przy wszystkich przysłonach, ostry w całym kadrze przy F5.6-8.0
 • niemal całkowity brak aberracji chromatycznej
 • przyzwoity efekt gwiazdki po przymknięciu
TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf6990

Wady:

 • silne winietowanie przy F2.8, które nigdy całkowicie nie znika
 • bardzo niski kontrast przy F2.8
 • bardzo silna flara przy tylnym świetle przy większości wartości przysłony, szczególnie przy F2.8
 • zbyt wąski pierścień przysłony
 • aktualizacja oprogramowania przez tylny dekiel obiektywu wyposażony w port USB-C
 • brak uszczelnień
TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf7009

Podsumowanie zalet i wad

Moje podsumowanie obiektywu TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited jest takie, że oferuje on mieszankę zalet i wad. Obiektyw TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited jest ostry przy wszystkich przysłonach w środku  kadru i bardzo ostry na całej powierzchni kadru między F5.6 i F8.0. Warto zauważyć, że ten obiektyw jest ostrzejszy niż obiektyw Fujifilm XF 27mmF2.8 a i autofokus jest szybki, dokładny i cichy, ponownie przewyższając obiektyw Fujinon XF 27mm F2.8 R WR. AF w Fujinonie XF 27mm F2.8 R WR jest głośny i ma tendencję do błądzenia, gdy nie może znaleźć ostrości. Efekt gwiazdki jest ładny w przypadku obiektywu TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited, podczas gdy gwiazdkom z Fujinona brakuje wyrazistości.

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf6991

Przechodząc do wad, największą słabością TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited jest niski kontrast przy F2.8, szczególnie w trudnych sytuacjach oświetleniowych, co zapewne wynika ze słabości powłok przeciwodblaskowych. Po przymknięciu do F4 kontrast znacznie się poprawia, a kolory stają się bardziej wyraziste. O ile nie potrzebujesz korzystać z maksymalnego otworu przysłony lub nie chcesz oldschoolowego obrazka, unikałbym fotografowania przy F2.8. Czasem zdjęcia przy F2.8 wyglądają dobrze, czasem gorzej i musisz sam zdecydować, czy podoba Ci się taki obrazek, czy nie.

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf7057

Kolejną słabością obiektywu TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited jest winietowanie. Jest ono bardzo silne przy F2.8 i powoli poprawia się w miarę przymykania przysłony, ale tak naprawdę nigdy nie znika. Jeśli zależy Ci na równomiernym oświetleniu na całej powierzchni kadru, to optymalną wartością przysłony jest F8. Ostatnim dużym problemem optycznym jest flara, szczególnie przy F2.8. Jeśli często fotografujesz pod słońce flara jest gwarantowana, i chociaż niektórym osobom będzie to pasować, zazwyczaj nie jest to efekt pożądany. Tutaj widać przewagę niezwykle skutecznych powłok Super EBC (Electron Beam Coating) firmy Fujifilm.

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf6985

TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited: moim zdaniem

TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited to fajny, ale niedoskonały obiektyw. Niektórzy mogą nazwać to charakterem i w wielu sytuacjach niedoskonałości faktycznie dodają zdjęciom charakteru i optyczne „problemy” często sprawiają, że zdjęcia są  bardziej interesujące. TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited jest całkowicie wart swojej ceny, w istocie bardziej niż droższy Fujinon XF 27mm F2.8 R WR. Mogę z łatwością polecić obiektyw TTArtisan, pod warunkiem, że zrozumiesz jego słabe strony i albo będziesz starał się je obejść albo twórczo wykorzytać.

Jeśli lubisz fotografować przy F2.8, będziesz musiał pogodzić się z winietowaniem, niskim kontrastem i ekstremalną flarą przy silnym świetle w kontrze. Jeśli jesteś fotografem ulicznym, który zwykle fotografuje przy F8 i rzadko robi zdjęcia pod słońce, obiektyw jest wtedy ostry, kontrastowy i ma wiele charakteru.

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf7089

Jeśli nie przeszkadza ci fotografowanie w zakresie od F4 do F8, ten obiektyw jest świetny, szczególnie w tej cenie. Miejmy nadzieję, że w przyszłości firma TTArtisan poprawi winietowanie, a także technologię powlekania soczewek, aby poprawić kontrast i zmniejszyć flarę. A wersja pomarańczowa wygląda wyzywająco ale w sumie pasuje do bezluterkowców Fujifilm, szczególnie jeśli zafundujesz swojemu aparatowi kolorową okleinę. Zatem polecam i życzę udanych zdjęć!

Galeria zdjęć przykładowych 1:1

Zdjęcia przykładowe do tej galerii zostały wykonane obiektywem TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited zamocowanym na niepełnoklatkowym bezlusterkowcu Fujifilm X-T4. Zdjęcia zostały zarejestrowane w formacie RAW a następnie wywołane do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw w pełnej rozdzielczości.

Sprzęt wykorzystany do wykonania zdjęć przykładowych

Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto,eu.

Obiektyw TTArtisan AF 27mm F2.8 FujiFilm FX Orange Limited

Niepełnoklatkowy bezlusterkowiec Fujifilm X-T4

TTArtisan AF 27mm F2.8 Orange Limited Dsf7013