Zdjęcia przykładowe z obiektywu TTArtisan 40mm F2.8 Macro 1:1 L-mount + Leica CL

Od premiery obiektywu TTartisan 40mm F2.8 Macro 1:1 minęło już trochę czasu i trochę wstyd mi się przyznać, ale nie miałem okazji go jeszcze podpiąć i sprawdzić, co słychać w makro-świecie. Nie interesowałem się dotychczas fotografią tego typu, ale muszę przyznać, że.. wsiąkłem! Tym razem o teorii nie będę za wiele wspominał, ponieważ o niej napisał już artykuł porównawczy bardziej doświadczony kolega redakcyjny – Jarosław Brzeziński. Artykuł znajdziesz tutaj.

TTArtisan 40mm F2.8 Macro 1:1 L-mount – odczucia

Obiektyw jest skonstruowany do bezlusterkowców wyposażonych w matryce APS-C i mniejsze. Trochę szkoda, że nie są dostępne pod pełną klatkę, ale w razie potrzeby można włączyć crop mode/ APS-C mode i bez przeszkód używać go na pełnoklatkowym aparacie. Producent zapewnił obiektyw w mocowaniach do większości popularnych aparatów (Fujifilm FX, Sony E, Nikon Z, Canon R, Canon EOS-M, L-mount). I uważam, że to jest powód do radości, ponieważ bardzo niskim kosztem większość użytkowników bezlusterkowców ma możliwość wejść w świat makrofotografii, a jest to naprawdę ciekawy i warty sprawdzenia świat!

Naprawdę polubiłem ten obiektyw pod wieloma względami. Przy pierwszym wyjęciu z pudełka sprawił wrażenie bardzo solidnej konstrukcji i to cenię w obiektywach. Metalowa obudowa z przyjemnie obracającym się, również metalowym pierścieniem ostrości. Jedynym elementem konstrukcyjnym, który mi się nie podoba jest wkręcany dekielek. Jest to bardzo niepraktyczne rozwiązanie. Ale zdjęcia robi się bez dekielka, więc jest to marginalna ujma. Gabaryty obiektywu są dobrze wyważone w stosunku do aparatów APS-C, z którymi mają współpracować.

Spotykam się często z obawami naszych klientów w stosunku do obiektywów manualnych i ten obiektyw jest przykładem, w którym mogę stwierdzić śmiało, że w przypadku obiektywu makro brak autofokusa jest sporą zaletą! Umożliwia precyzyjne wyostrzenie obiektu, który chcemy uchwycić, co w przypadku płytkiej głębi ostrości przy powiększeniu 1:1 i na przykład f/2.8 jest nieocenioną zaletą.

Uważam, że ten obiektyw to wspaniała możliwość wejścia w świat makrofotografii niedużym kosztem.

TTartisan 40mm F2.8 + Leica CL

TTArtisan 40mm F2.8 Macro 1:1 L-mount – zdjęcia przykładowe

Wyposażony w Leikę CL z podpiętym obiektywem TTartisan 40mm F2.8 Macro 1:1 ruszyłem oglądać świat z innej, o wiele bliższej perspektywy niż zazwyczaj. Poniżej mała galeria zdjęć przykładowych, wywołanych z drobnymi korekcjami w Capture One i zmniejszonych do 2000 pikseli na dłuższym boku.

TTArtisan 40mm F2.8 Macro 1:1 L-mount – dostępność

Zarówno korpus, jak i obiektyw (we wszystkich wspomnianych we wstępie mocowaniach) są dostępne w InterFoto.eu:

Leica CL

TTartisan 40mm F2.8