TTArtisan AF 32mm F2.8: pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

TTArtisan AF 32mm F2.8 w mocowaniu Nikon Z to pierwszy obiektyw firmy TTArtisan wyposażony w samoczynne ustawianie ostrości, Pokazywaliśmy już w styczniu pierwsze zdjęcia testowe wykonane tym obiektywem. Na razie oferta obejmuje wersję z mocowaniem Nikon Z, ale w październiku ma się pojawić również wersja z bagnetem Sony E. Sprawdzimy co potrafi szerokokątny obiektyw z autofokusem w cenie poniżej 1000 złotych a na razie pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe wykonane na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Nikon Z6.

TTArtisan AF 32mm F2.8
TTArtisan AF 32mm F2.8

TTArtisan AF 32mm F2.8: specyfikacje

Ogniskowa: 32mm,

Kąt widzenia: 69 stopni (pełna klatka),

Budowa optyczna: 9 soczewek w 6 grupach,

Zakres przysłon: F2.8-F16,

Liczba listków przysłony: 7,

Minimalna odległość ustawiania ostrości: 0,5 m,

Wymiary (średnica x długość): 63 x 50 mm,

Waga: 196 g.

TTArtisan AF 32mm F2.8, Nikon Z6.
TTArtisan AF 32mm F2.8

Pierwsze wrażenia

Firma TTartisan znalazła prosty sposób na wyróżnienie się z tłumu wybierając nietypową długość ogniskowej. 32mm to rzadko spotykana wartość na pełnej klatce – Pentax robi od lat obiektyw 31mm, który ma być złotym środkiem między 28mm a 35mm. I tak właśnie można potraktować nowy produkt TTArtisan; jako coś między ogniskową 28mm preferowaną przez Japończyków a ogniskową 35mm preferowaną przez Europejczyków.

TTArtisan AF 32mm F2.8

To rzeczywiście fajna ogniskowa a dzięki jasności F2.8 obiektyw TTArtisan AF 32mm F2.8 jest kompaktowy i lekki. Jakość wykonania jest solidna, oparta o połączenie metalu i szkła, natomiast ergonomia bardzo spartańska: nie ma żadnych przycisków ani nawet przełącznika AF/MF, zatem tryb ustawiania ostrości można wybierać tylko z poziomu korpusu aparatu. W pewnych sytuacjach wolałbym w prosty sposób przełączyć się na ręczne ostrzenie poprzez zmianę pozycji kontrolki na tubusie obiektywu. Nawiasem mówiąc, pierścień ustawiania ostrości jest dość szeroki, ale pracuje z nieco zbyt małym oporem.

TTArtisan AF 32mm F2.8, Nikon Z6.
TTArtisan AF 32mm F2.8

Oczywiście jest to system „focus by wire”, czyli ręczna zmiana ostrości nie odbywa się mechanicznie poprzez zwykłe przeniesienie ruchu pierścienia na ruch soczewek, tylko wspomagana jest przez ten sam silnik, który steruje samoczynnym ustawianiem ostrości, ale w niektórych zawodowych obiektywach mimo systemu „focus by wire” udało się osiągnąć ręczne ostrzenie działające z podobnym oporem jak to było w starych manualnych obiektywach. Tutaj pierścień pracuje bez dostatecznego oporu i działa z pewnym niewielkim opóźnieniem. Obiektyw wyposażono we wbudowaną, wysuwaną teleskopowo osłonę przeciwsłoneczną, która nie do końca spełnia swoje zadanie, o czym wspomnę później. Przedni, metalowy dekiel jest nasuwany.

TTArtisan AF 32mm F2.8, Nikon Z6.
TTArtisan AF 32mm F2.8

Nieco za wcześnie na definitywne wnioski dotyczące działania samoczynnego ustawiania ostrości przez obiektyw TTArtisan AF 32mm F2.8 na Nikonie Z6, ale nie wydaje mi się należeć do demonów prędkości. Napotkałem też kilka razy problemy z ustawieniem ostrości. Nie mówię o drobnej niedokładności, ale o tym, że system ewidentnie ustawiał ostrość na tło za głównym obiektem zdjęcia. Problem nie występuje w przypadku portretów, bo tam wykrywanie oka radzi sobie nieźle, lecz w przypadku nieruchomych, nieożywionych obiektów ze sporą liczbą szczegółów i to nawet przy wymuszaniu ostrzenia w środku kadru. Być może jest to kwestia do rozwiązania w przyszłej aktualizacji oprogramowania. Możliwe, też że autofokus pracuje lepiej w przypadki najnowszej generacji aparatów Nikon Z.

TTArtisan AF 32mm F2.8

Moje pierwsze wrażenia dotyczące optyki są takie, że ostrość jest dobra już od pełnego otworu przysłony nawet na brzegach obrazu, natomiast kontrast jest obniżony przy F2.8, ale szybko się poprawia po przymknięciu. Problemem jest praca pod światło i to mimo wbudowanej osłony przeciwsłonecznej. Przy silnym świetle tylnym w kadrze lub zaraz za jego krawędzią pojawia się wyraźna flara i niewielki spadek kontrastu.

TTArtisan AF 32mm F2.8, Nikon Z6.
TTArtisan AF 32mm F2.8

Galeria zdjęć przykładowych

Galeria zdjęć przykładowych zmniejszonych do rozmiaru 2000 pikseli na dłuższym boku wykonanych obiektywem TTArtisan AF 32mm F2.8 i aparatem Nikon Z6.  Zdjęcia zostały skonwertowane z RAW przez ACR do JPG z zachowaniem najniższej kompresji. Prezentowane zdjęcia zawierają EXIF.

Galeria zdjęć przykładowych 1:1

Galeria zdjęć przykładowych pokazanych w pełnej rozdzielczości wykonanych obiektywem TTArtisan AF 32mm F2.8 i aparatem Nikon Z6.  Zdjęcia zostały skonwertowane z RAW przez ACR do JPG z zachowaniem najniższej kompresji. Prezentowane zdjęcia zawierają EXIF.

Obiektyw jest dostępny do nabycia w sklepie InterFoto.eu TTArtisan AF 32mm F2.8

Certyfikat TTArtisan

Firma www.InterFoto.eu jest wyłącznym dystrybutorem produktów TTArtisan w Polsce i poza prowadzeniem sprzedaży przeprowadza kompleksowe testy tych produktów.

Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem marki TTArtisan na Polskę