TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro: nim przyjdzie wiosna; zdjęcia przykładowe na Fujifilm X-H1

TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro to manualny makroobiektyw zaprojektowany do matryc formatu APS-C i oferowany obecnie przez sklep InterFoto.eu w siedmiu różnych mocowaniach: Canon M, Canon RF, Fujifilm FX, Leica/Panasonic/Sigma L, Nikon Z, micro 4/3, Sony E. Obiektyw TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro już testowaliśmy dokładnie w ubiegłym roku na naszym blogu, porównując go z obiektywem  AF-S DX Micro Nikkor 40mm F2,8G, i wykazując że chińska optyka często nie ma się czego wstydzić w starciu z obiektywami pierwszoligowych producentów z Japonii.

TTArtisan 40mm F2.8 Barrel Extension

Obiektyw podąża typową ścieżką dla produktów TTArtisan oferując metalowy tubus z dobrą mechaniką i ergonomią, ręczne ustawianie ostrości i przysłony, brak styków co oznacza zero komunikacji elektronicznej z korpusem (co się wkrótce ma zmienić w przypadku obiektywów z mocowaniem micro 4/3) i bardzo dobre walory optyczne, tym samym mając znakomitą relację jakości do ceny. Już wkótce przyjdzie wiosna przynosząc mnóstwo okazji do korzystania z makroobiektywów. Słuchając utworu Czesława Niemena „Nim przyjdzie wiosna” do tekstu Jarosława Iwaszkiewicza postanowiłem zrobić obiektywem TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro założonym na aparat Fujifilm X-H1 trochę zdjęć przykładowych wypatrując pierwszych oznak tej wiosny.

TTArtisan 40mm F2.8
TTArtisan 40mm F2.8 Toller Tongue Out

TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro: dane techniczne

ProducentTTArtisan
Ogniskowa40 mm (ekwiwalent 60 mm na matrycy APS-C lub 80 mm na matrycy micro 4/3)
Typ obiektywuMakroobiektyw do matryc formatu APS-C i micro 4/3
Pole widzenia40 stopni
Budowa optyczna8 soczewek / 7 grup
AutofokusNie
StabilizacjaNie
Tryb makroTak
Minimalna odległość ustawiania ostrości0,17 m
Maksymalna skala odwzorowania1:1
Zakres przysłonF2.8-16
Liczba listków przysłony11
Waga371-373 g
Długość x średnica76 mm x 62 mm
Średnica mocowania filtrów52 mm
Dostępne mocowaniaCanon EOS-M
Canon RF
Fujifilm FX
Leica/Panasonic/Sigma L
micro 4/3
Nikon Z
Sony E
TTArtisan 40mm F2.8 Fairest Isle

TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro: mechanika i optyka w skrócie

Mechanika

TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro to obiektyw, który łatwo polubić, szczególnie jeśli w równaniu uwzględnimy atrakcyjną cenę. Mechanika jest nienaganna, pierścienie pracują jednocześnie płynnie i z odpowiednim oporem a przysłona o 11 zaokrąglonych listkach zapewnia koliste oddanie nieostrych punktów światła przy pełnym otworze. Brak wewnętrznego ogniskowania jest często spotykaną cechą w manualnej optyce makro a brak grupy szybującej nie wydaje się specjalnie odbijać na jakości obrazu. Ręczne ustawianie ostrości nie jest prawdziwym minusem w obiektywie makro, natomiast brak styków do komunikacji z korpusem aparatu sprawia, że w plikach nie zapisywane są dane EXIF.

TTArtisan 40mm F2.8 Grass

Optyka

Optyka jest bardzo dobrze wyliczona. Ostrość w środku kadru jest znakomita już od pełnego otworu przysłony, aberracja chromatyczna utrzymana w ryzach, a dystorsja i winietowowanie łatwe do skorygowania. Ostrość brzegowa przy F2.8 jest nieco gorsza, ale przy F5.6 w zakresie makro i przy F8 w nieskończoności “dogania” środek. Bokeh jest ładne, z płynnymi przejściami tonalnymi. Problemem może być tylko podatność na padające spoza krawędzi kadru tylne świało obiawiające się obniżającą kontrast poświatą.

TTArtisan 40mm F2.8 Moss

Ocena subiektywna

Jak już kiedyś pisałem, cena jest tak atrakcyjna, że na obiektyw TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro może sobie pozwolić właściwie każdy. Trudno znaleźć lepszą ofertę wśród nowych makroobiektywów dla matryc formatu APS-C. Autofokus nie jest priorytetem w makrofotografii więc całkowicie ręczne ustawianie ostrości jest tu jak najbardziej na miejscu, Ergonomia jest dobra a optyka pozwola uzyskiwać obrazek na wysokim poziomie. Zatem nim przyjdzie wiosna szykujmy się na nią i ćwiczmy markofotografię tropiąc pierwsze oznaki wiosennego przebudzenia.

TTArtisan 40mm F2.8 Moss

Zdjęcia przykładowe Fujifilm X-H1 z TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro

Galeria zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro zamocowanym na bezlusterkowcu Fujifilm X-H1. Zdjęcia zostały zmniejszone do formatu 2000 x 1333 piksele.

Zdjęcia w pełnej rozdzielczości

Galeria zdjęć przykładowych wykonanych obiektywem TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro zamocowanym na bezlusterkowcu Fujifilm X-H1. Zdjęcia zostały pokazane w pełnej rodzielczości, czyli 6000 x 4000 pikseli.

Dostępne mocowania Fujifilm X-H1 z TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro

Firma InterFoto.eu jest autoryzowanym wyłącznym dystrybutorem produktów firmy TTArtisan na Polskę. Obiektyw TTArtisan 40mm F2.8 1:1 Macro jest dostępny w następujących mocowaniach: