TTArtisan Light Meter: test światłomierza za 299 złotych

TTArtisan Light Meter to pierwsze akcesorium chińskiego producenta. Jeszcze dekadę temu na rynku praktycznie nie było oferty zewnętrznych światłomierzy mocowanych na gorącej stopce aparatu. Ale trwający od kilku lat renesans fotografii analogowej wyzwolił konkurencję na rynku takich akcesoriów ponieważ część miłośników fotografii na materiałach srebrowych używa aparatów pozbawionych wbudowanych światłomierzy, a część to gadżeciarze, którzy nie pominą żadnej okazji do epatowania hipsterskimi dodatkami do starego sprzętu. Na rynku można znaleźć zakładane na gorącą stopkę światłomierze marek DOOMO, Hedeco, KEKS, Reveni czy pozbawione nazw modele o oznaczeniach L102, V-201X czy ZB-M08, allbo Lime One, na którego rozwój i produkcję zorganizowano zbiórkę na Kiskstarterze. Jest też  Voigtlander VC Meter II i do niego właśnie nawiązuje omawiany dzisiaj TTArtisan Light Meter.

TTArtisan Light Meter On Camera
TTArtisan Light Meter

TTArtisan Light Meter

TTArtisan kojarzy się z przystępnymi cenowo obiektywami zarówno w mocowaniu Leica M jak i do nowoczesnych systemów bezlusterkowców. Światłomierz TTArtisan Light Meter to pierwsze akcesorium firmy poszerzające jej portfolio produktów. Nawiązanie do znanego od dawna światłomierza Voigtlander VC Meter II jest oczywiste: mamy dwa pokrętła i wskazania oparte o trzy diody: czerwony znak prześwietlania „+” i niedoświetlenia „-”  oraz zieloną kropkę oznaczającą prawidłową ekspozycję. Gdy zapala się zielona dioda, należy przenieść ustawienia przysłony i czasu na aparat i obiektyw i zrobić zdjęcie. Ja staram się doprowadzić do tego, aby poza zieloną diodą migały też naprzemian symbole „+” i „-„; moim zdaniem wtedy pomiar jest najdokładniejszy.

TTArtisan Light Meter LED

Wiadomo, że jest sporo zwolenników tak rozwiązanych światłomierzy, którzy przedkładają pokrętła i wskaźniki diodowe nad przyciski i ekrany ciekłokrystaliczne. Voigtlander VC Meter II nie należy do najtańszych prostych światłomierzy zatem TTArtisan Light Meter jawi się jako sensowna alternatywa na rynku tego typu produktów. Ze specyfikacji warto odnotować, że kąt widzenia światłomierza to 45 stopni, czas działania od chwili wcisnięcia przycisku pomiaru wynosi 10 sekund a czas do uśpienia to 60 sekund.

TTArtisan Light Meter Colors

Wersje kolorystyczne i komplet dostawy

Urządzenie jest dostępne w czarnej i srebrnej wersji kolorystycznej. W pudełku poza światłomierzem znajdziemy maleńki śrubokręt i mini-instrukcję natomiast brakuje baterii, więc należy się zaopatrzyć w bateryjkę guzikową CR2032.

TTArtisan Light Meter Leica Top

Wykonanie i ergonomia

Światłomierz jest wykonany z anodyzowanego aluminium dzięki czemu waży zaledwie 35 g. Parametry ustawiamy dwoma pokrętłami, przy czym lewe jest dwufunkcyjne. Prawym z zaskokami ustawiamy czas otwarcia migawki, lewym pracującym płynnie wybieramy wartość przysłony a także ustawiamy wartość czułości ISO (widoczną w wycięciu w pokrętle; w zakresie od ISO 25 do ISO 6400) poprzez wystający z pokrętła element. I tak jest teoretycznie świetnie ale tu pojawia się zastrzeżenie – wewnętrzne koło z wartościami czułości chodzi zbyt luźno i łatwo tę wartość zmienić nieumyślnie nie zdając sobie z tego sprawy. A z tego biorą się błędy ekspozycji skutkujące zmarnowanym filmem.

TTArtisan Light Meter Dials

Pokrętła

Pokrętło czasów otwarcia migawki pracuje z zaskokami, co prawda działającymi lekko ale w stopniu wystarczającym. Tym samym można wybrać pełne wartości czasów, ale zauważyłem, że położenia między pełnymi wartościami mają wpływ na pomiar światła. Z kolei pokrętło przysłon działa płynnie więc można wybrać wartości połówkowe lub co 1/3 wartości (w zakresie od F1 do F22), ale takie rozwiązanie nie gwarantuje pewności wyboru. Ponadto, podobnie jak jest w przypadku wewnętrznego pokrętła ISO, wartość przysłony można z łatwością zmienić przez przypadek. Ponadto nie można zmieniać wartości przysłony nie patrząc na pokrętło a tylko licząc w głowie „kliknięcia” – jak to jest w przypadku większości obiektywów z fizycznym pierścieniem przysłon.

TTArtisan Light Meter Leica

Stopka mocująca

Niektóre recenzje dostępne w sieci sygnalizują kolejny problem, który ma polegać na tym, że stopka mocująca jest nieruchoma a jej położenie sprawia, że po założeniu na niektóre aparaty światłomierz może blokować elementy sterujące. To prawda, że ergonomię światłomierza projektowano z myślą o starych dalmierzowych aparatach Leica M, bo tam światłomierz pasuje idealnie ze stopką w pozycji fabrycznej. Nie jest jednak prawdą, że pozycji stopki nie można zmienić – pod spodem urzadzenia są trzy pary otworków na trzy położenia, a do śrubek mocujących firma w komplecie dostarcza śrubokręt.

TTArtisan Light Meter Bottom

Sekwencja czasów otwarcia migawki

Dla posiadaczy bardzo starych modeli aparatów pewien problem może stanowić to, że pokrętło czasów otwarcia migawki jest wyskalowane w oparciu o współczesne wartości wyrażone w postaci ciągu geometrycznego: 1/1, 1/2, 1/4, 1/8, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125, 1/250, 1/500, i 1/1000 sekundy. Stare aparaty mają wartości wyrażone poprzez ciąg niegeometryczny w stylu: f 1/1, 1/2, 1/5, 1/10, 1/25, 1/50, 1/100, 1/250, 1/500, i 1/1000 sekundy, zatem wartości ze światłomierza nie odpowiadają dokładnie wartościom z pokrętła aparatu.

TTArtisan Light Meter Shutter Speeds

Pomiar światła

Zostawiając kwestie wygody obsługi na boku, należy odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: jak światłomierz realizuje swoją podstawową funkcję czyli pomiar światła? Zadziwiająco dobrze. Porównywałem pomiar ze wskazaniami niezwykle zaawansowanego światłomierza Sekonic L-758DR oraz światłomierzy wbudowanych w różne aparaty cyfrowe i generalnie, poza skrajnie trudnymi sytuacjami pomiar jest w punkt. TTArtisan Light Meter ma – podobnie jak Voigtlander VC Meter II – fajną funkcją – trzy linie poprowadzone między pokrętłami, który w danej sytuacji wskazują na trzy pary wartości przysłony-czasu otwarcia migawki zapewniające prawidłową ekspozycję. Czyli jeśli czerwona linia wskazuje podstawową parę wartości, na przykład F2.8-1/60 sekundy, to prawidłowe naświetlenie zapewni również para F4-1/30 sekundy oraz F2-1/125 sekundy. To przydatne rozwiązanie.

TTArtisan Light Meter Three Bars

Galeria zdjęć przykładowych

Zdjęcia przykładowe wykonane aparatem Sony a7R III i obiektywem Canon EF 70-200mm F4L USM zamocowanym poprzez adapter Metabones EF-E Smart Adapter IV. W aparacie wszystkie parametry (ISO, wartość przysłony i czas otwarcia migawki) zostały ustawione ręcznie według wskazań światłomierza TTArtisan Light Meter. Zdjęcia są zarejestrowane jako pliki JPEG i nie poddane korekcie jasności w celu pokazania na ile dokładny jest pomiar światła urządzenia TTArtisan Light Meter.