TTArtisan 11mm ED 2.8 – recenzja Dariusza Bresia

TTArtisan 21mm f2.8 ED, NIkon Z

TTartisan 11 mm ED 2.8 fisheye to pierwsza natywna rybka pod system Nikona Z. Dodam też, że jedyna… Także, po prawdzie pisząc, Ci co siedzą już w 100% w tym systemie nie mają obecnie wyboru (początek 2021).
Tetetka fisz, bo tak będę ją przezywał, to manualne, dobrze wykonane szkiełko ze światłem 2.8 o ogniskowej 11 mm, pokrywające pełną klatkę. W obecnej chwili mamy 2 rybki Nikona dostępne na pełną klatkę, są to starusieńki Nikkor 16 mm 2.8 D i najnowsza konstrukcja, zmiennoogniskowy AF-S 8-15 mm 3.5-4.5 E ED. Ten pierwszy ma światło 2.8, ale nie zadziała AF na Zetce bo nie ma własnego silnika. Ten drugi zadziała przez FTZ, ale jego światło zaczyna się od 3.5…

TTArtisan 21mm f2.8 ED, NIkon Z
Od lewej: Nikkor 16 mm 2.8 D, TTArtisan 11 mm ED 2.8, Nikkor AF-S 8-15 mm 3.5-4.5 E ED

Prawda że fajnie się zrobiło? Zaraz będzie jeszcze lepiej . Cena pierwszej rybki (16 mm) to koszt około 3 tyś zł, druga (8-15 mm) to 6 tyś. Nasza Tetetka fisz kosztuje, uwaga: 1 tyś polskich złotych.
I tym „kosztownym” wstępem lecimy dalej.

Rybie oko

Rybie oko – to obiektyw, zwany z ang. fisheye, o nieskorygowanej dystorsji objawiającej się w tym przypadku beczkowatymi zniekształceniami obrazu. Mamy dwa rodzaje tego typu obiektywów: kołowe – obraz stanowi koło w kadrze i pełnoklatkowe – obraz zajmuje całą powierzchnię kadru.
Obrazek z takiego obiektywu jest dość specyficzny i nie na każdą okazję. Jeśli umiesz używać przyniesie wiele radości. Bardzo często robię nim portrety bliskie jak i całej sylwetki, ale też krajobraz. Przykłady:

TTArtisan 11mm f2.8 ED, NIkon Z TTArtisan 11mm f2.8 ED, NIkon Z TTArtisan 11mm f2.8 ED, NIkon Z

Budowa

Do budowy nie można się przyczepić. To w pełni metalowa konstrukcja, która spokojnie przetrwa wojnę. Karbowany pierścień ostrości działa bardzo płynnie i z należytym oporem. Nie ma przeskoków. Skala jest czytelna. Dopełnieniem jest metalowa osłona.

TTArtisan 11mm f2.8 ED, NIkon Z

Tetetka jest mała i fajna, wciśniesz ją w torebkę lub kieszeń. Nie zajmie dużo miejsca, na wycieczkę ideał. Zobaczcie jak zgrabnie wygląda:

TTArtisan 11mm f2.8 ED, NIkon Z

Obrazek

Zaskoczył mnie, bo po przymknięciu ciężko odróżnić Tetetkę od 6x droższego Nikkora. Uhuhu.

Mamy światełko 2.8 więc można popróbować łapać też trochę plastyki. Że jak? Plastyki na rybim oku? A czemu nie:

Jedyne ograniczenie jest w naszych głowach. Od nas zależy jak wykorzystamy Tetetkę. Tak czy siak, obrazek który generuje jest OK.

Użytkowanie

Tetetka fisz to manualne szkło, więc ustawianie ostrości spoczywa na nas. Powiem szczerze, o ile na lustrzankach jest mega ciężko z manualami, to na bezlusterkowcach jest bardzo prosto i przyjemnie.
Z prostej przyczyny: tam gdzie jest ostro podświetlają się krawędzie. To mega ułatwia pracę. Poza tym, jeśli chcemy zrobić krajobraz, czy mieć wszystko ostre w kadrze, wystarczy pierścień przysłony dać na 5.6 i więcej a ostrość ustawić na nieskończoność. Pozostaje tylko skomponować kadr i wciskać spust migawki.
Niestety Tetetka nie ma procesora i nie przekazuje danych EXIF, więc musimy to ustawić ręcznie w ustawieniach aparatu, menu „Dane obiektywu bez cpu”.

Podsumowanie

Tetetka fisz jest dobrym szkłem. Mała, fajna, taka przylepa. Natywna pod Nikona Z fiszka, póki co jedyna. Jedziesz na wycieczkę, siup do kieszeni torby. Nawet nie zauważysz jej obecności, małe to takie. No i najważniejsze: TAAANIEEEEE. 1 k złociszy za takie szkło? Ze światłem 2.8?
Toż to „rozbój” w biały dzień.

 

InterFoto.eu Wyłącznym Dystrybutorem obiektywów TTArtisan na Polskę

bres

Dariusz Breś

Zawodowy Fotograf 
http://dariuszbres.pl

Szukam dobrych ujęć i nowych wyzwań. Zajmuję się każdym typem 
fotografii, od biznesowej, eventowej, ślubnej, po produktowo-reklamową.

Wśród klientów między innymi Ambasador Chin i Iranu, Coca Cola, Pfitzer, 
Wośp, Schwarzkopf, Etam, DHL, Chef Awards, Yes Rocher, You Can Dance, 
Volvo, Volkswagen, Dr Irena Eris, Mercedes-Benz, Mastercard, TVN, Play, 
Fashion Tv, Guess.

Co uwielbia? sport, podróże, 1,4 i tele
Czego nienawidzi: zdjęć na ściankach