Obiektywy TTArtisan w Interfoto

Interfoto wprowadza do sprzedaży obiektywy chińskiej firmy TTArtisan. TTArtisan (Shenzhen Mingjiang Optical Technology Co., Ltd.) zajmuje się badaniami i rozwojem nad obiektywami do bezlusterkowców, ich sprzedażą oraz serwisowaniem. Cel jest prosty tworzenie dobrych jakościowo a przy tym konkurencyjnych cenowo obiektywów. Pierwsza seria optyki powstała z mocowaniem Leica M, które jest najbardziej uniwersalne ponieważ poprzez odpowiedni adapter można takie obiektywy założyć praktycznie na każdy system beezlusterkowców, i obejmuje następujące trzy produkty: TTArtisan M11 mm f/2,8, TTArtisan M25 mm f/1,5 oraz TTArtisan M35 mm f/1,4. Teraz pojawiły się zapowiedzi kolejnych konstrukcji a już produkowana seria jest oferowana również w innych mocowaniach (na przykład TTArtisan 11 mm f/2,8 jest dostępny z bagnetem Sony E, a TTArtisan 35 mm f/1,4 pojawi się z bagnetem Nikon Z).

Widać zatem jak ambitne są plany firmy: powstają obiektywy, których albo wcale nie ma w mocowaniu Leica M (TTArtisan M11 mm f/2,8 typu rybie oko) albo których oryginalne (w sensie: produkowane pod marką Leica) odpowiedniki są upiornie drogie (35 mm f/1,4 i 21 mm f/1,5 – w tym drugim przypadku oryginał Leiki jest odrobinę jaśniejszy, f/1,4). Ponadto Obiektywy TTartisan wykazują coś więcej niż przelotne podobieństwo do obiektywów z logo Leica; mówiąc szczerze jeśli przymkniemy oko na napisy wokół przedniej soczewki, można by nam wmówić, że to Summicrony lub Summiluxy. Podobieństwa rozciągają się na kolorystykę, charakter oznaczeń, rodzaj czcionki, a nawet konstrukcję mechaniczną czy odpowiednie „widełki” ułatwiające poruszanie pierścieniem ustawiania ostrości. Jakość mechaniki jest bardzo dobra – pierścienie pracują płynnie a przy tym z odpowiednim oporem. Jeśli chodzi o opakowanie to – jak to coraz częściej bywa w przypadku chińskich produktów – jest inaczej i chyba lepiej niż w przypadku Leiki. Obiektyw dostajemy w eleganckim metalowym pudełko wysłanym czerwonym materiałem, a w środku czasem fajną niespodziankę jak w przypadku TTArtisan 25 mm f/1,5 – podwójną osłonę przeciwsłoneczną (okrągłą do fotografowania i prostokątną do filmowania) i komplet dekielków przednich. Do TTArtisan 11 mm f/2,8 firma produkuje dodatkowy wizjer, który nie jest konieczny w przypadku aparatów cyfrowych, ale niezbędny gdy korzystamy z obiektywu na analogowych aparatach dalmierzowych Leica M.

Oczywiście opakowanie i mechanika to tylko powierzchowność, a najważniejsze są walory optyczne.  Szczegółowe testy obiektywów już wkrótce.

Specyfikacje obiektywów

TTArtisan M11 mm f/2.8

Średnica: 67 mm

Pole widzenia: 180° (po przekątnej)

Długość: 72 mm

Waga: 440 g

Średnica mocowania filtrów: –

Liczba listków przysłony: 7 (zaokrąglone)

Liczba soczewek/grup: 11/7

Minimalna odległość ustawiania ostrości: 0,17 m

Cena: 1599 złotych w mocowaniu Leica M (999 złotych w mocowaniu Sony E)

TTArtisan M21 mm f/1,5

Średnica: 54 mm

Pole widzenia: 92°

Długość: 63 mm

Waga: 405 g

Średnica mocowania filtrów: 49 mm

Liczba listków przysłony: 10

Liczba soczewek/grup: 13/11

Minimalna odległość ustawiania ostrości: 0,7 m

Cena: 2199 złotych

TTArtisan M35 mm f/1,4

Średnica: 54 mm

Pole widzenia: 63,4°

Długość: 63 mm

Waga: 415 g

Średnica mocowania filtrów: 49 mm

Liczba listków przysłony: 10

Liczba soczewek/grup: 8/7

Minimalna odległość ustawiania ostrości: 0,7 m

Cena: 2199 złotych

Tekst: Interfoto

Zdjęcia: Jarosław Brzeziński

Selfie_jarek_brzezinski

Jarosław Brzeziński

Jarosław Brzeziński, ur. 1962 r., fotograf, malarz i tłumacz z tytułem magistra filologii angielskiej.
Blog pod adresem: https://towarzystwonieustraszonychsoczewek.blogspot.com/
W roku 2005 opublikował książkę “Canon EOS System”.
W latach 1998- 2009 odpowiedzialny w UKIE za tłumaczenia wszystkich dokumentów związanych z akcesją oraz członkostwem Polski w UE.
W latach 1996- 2011 redaktor i autor setek artykułów na temat sprzętu fotograficznego i fotografii dla czołowych miesięczników branżowych.
W latach 1987-1998 pracował jako nauczyciel angielskiego.
W latach 1994-1996 pracował jako freelancing copywriter dla Ogilvy & Mather.
Od 12 lat jest głównym ekspertem ds. tłumaczeń w Centrum Europejskim Natolin.
Od 25 lat pracuje jako zawodowy fotograf ślubny, reklamowy, reklamowy, eventowy, przemysłowy, korporacyjny oraz portrecista, zarówno w studio jak i w terenie.
Od 30 lat pracuje jako tłumacz polsko-angielski oraz angielsko-polski dla czołowych firm i organizacji.