TTArtisan AF 75mm F2 ED czyli prawdziwa Kinder Niespodzianka bo była to premiera niespodziewana, zaskakująca ale – jak się wkrótce okazało – było to pozytywne zaskoczenie. jako wyłączny dystrybutor produktów firmy TTArtisan na Polskę, zgodnie z zapowiedziami czekaliśmy na replikę Biotara 75 mm F1.5 i ta się ostatecznie pojawiła, ale wcześniej przybył do nas ten nieoczekiwany gość, dla którego nakrycia przy stole nie przygotowaliśmy, ale jako że jesteśmy drużyną prężną i gotową na wszelkie wyzwania, przyjęliśmy go z otwartymi ramionami, a on odwzajemnił nam się bardzo zacnymi kadrami.
Ogniskowa 75 mm
Bo to bardzo dobry i nowoczesny obiektyw jest. A wybór ogniskowej jest trafny. Oczywiście mamy rzesze zagorzałych fanów ogniskowych 85 mm, 105 mm czy 135 mm do portretu, ale nie da się ukryć, że nieco krótsze 75 mm ma swoje zalety. Bo da się taką ogniskową na pełnej klatce zrobić ciasny portret, ale znacznie łatwiej niż w przypadku dłuższych portretówek jest zrobić jeden-dwa kroki do tyłu żeby uzyskać plan amerykański a nawet uchwycić całą postać. Zarówno Leica jak i Cosina (marka Voigtlander) doceniły zalety ogniskowej 75 mm.
Od Falbanki po ulicę
Posłużyłem się obiektywem TTArtisan AF 75mm F2 ED Sony E zamocowanym na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Sony A7 IV do zarejestrowania szeregu motywów, aby sprawdzić jego przydatność w różnych zastosowaniach. Paleta fotografowanych motywów objęła portret naszej suczki Falbanki, rośliny a także fotografię uliczną, I w każdej roli TTArtisan spisał się zadziwiająco dobrze. To nie jest mistrz jednej struny lecz raczej pełnoprawny multiinstrumentalista, który zagra różnorodne melodie, w różnych stylach i zawsze na medal. To nie są słowa na wyrost, czcze gadanie; naprawdę jesteśmy pod wrażeniem jakości mechanicznej i optycznej tego skromnego i taniego szkiełka.
Właściwy obiektyw na właściwym miejscu
I tutaj warto podkreślić jeszcze jeden aspekt pracy z obiektywem TTArtisan AF 75mm F2 ED Sony E, a mianowicie jego gabaryty. Jest to obiektyw w miarę mały i lekki; znakomicie leży na pełnoklatkowym bezlusterkowcu Sony A7 IV. To jest rodzaj obiektywu, który mieści się w ramach obietnic czynionych nam, użytkownikom, u zarania ery bezlusterkowców. Bo sprzęt miał być mniejszy i lżejszy, a to ostatecznie rzadko któremu producentowi wychodzi. Patrząc choćby na obiektywy Sigma, widać, że można robić zarówno gigantyczne, ciężkie jasne obiektywy o bezkompromisowej jakości mechanicznej i optycznej (linia ART) jak i nieco ciemniejsze a przy tym znacznie lżejsze i mniejsze obiektywy i nadal zachowujące bardzo dobre walory mechaniczne i optyczne (linia Contemporary).
TTArtisan AF 75mm F2 ED idzie ścieżką podobną do linii Sigma Contemporary. Gabaryty są umiarkowane i dobrze dopasowane do bezlusterkowców, jakość mechaniczna i optyczna bardzo dobra i dostajemy pierścień przysłon. Po założeniu go na Sony A7 IV wiem, że jest to właściwy obiektyw na właściwym miejscu.
Specyfikacja TTArtisan AF 75mm F2 ED
- Ogniskowa: 75mm.
- Przeznaczenie: Pełna klatka, APS-C.
- Przysłona: F2 – F16.
- Listki przysłony: 9
- Ustawianie ostrości: AF Autofokus.
- Mocowanie filtra: 62mm.
- Minimalna odległość fotografowania: 75mm.
- Kąt widzenia: 32 stopnie.
- Konstrukcja optyczna: 10 elementów w 7 grupach.
- Soczewki ED: Extra-low Dispersion.
- Mocowania: Sony E, Nikon Z (pełna klatka).
- Waga od 328 do 340g.
- W komplecie znajduje się osłona przeciwsłoneczna w kształcie tulipana.
Galeria zdjęć 1:1
Galeria czterech zdjęć wykonanych bezlusterkowcem Sony A7 IV i obiektywem TTArtisan AF 75mm F2 ED. Zdjęcia zostały wykonane w formacie RAW, przekonwertowane z minimalną obróbką do formatu jpeg w programie Adobe Camera Raw. Poniżej znajdziesz linki do 4 zdjęć w pełnej rozdzielczości (1:1):
Dostępne mocowania obiektywu
Pełna klatka Sony E TTArtisan AF 75mm F2 ED
Pełna klatka Nikon Z TTArtisan AF 75mm F2 ED
Jesteś aktywnym i uznanym fotografem, jesteś zainteresowany przetestowaniem tego obiektywu?
Napisz do nas na adres marketing@interfoto.eu. W wiadomości e-mail zamieść linki do Twojej aktywności na social mediach.