TTArtisan AF 56mm F1.8 w mocowaniu Fujifilm X: drugie zdjęcia przykładowe

TTArtisan AF 56mm F1.8 to kolejny element układanki po obiektywach TTArtisanie AF 27mm F2.8 oraz TTArtisanie 35mm F1.8, który dopełnia zestaw bardzo przystępnych cenowo stałek. Tym samym firma TTArtisan dopełnia trójcę stałoogniskowych obiektywów wyposażonych w autofocus, dedykowanych do aparatów z matrycami formatu APS-C. Po raz kolejny firma stara się zaoferować dobrą jakość w bardzo przystępnej cenie. TTArtisan AF 56mm F1.8 w mocowaniu FujiFilm X został podłączony do bezlusterkowca Fujifilm X-Pro3 i wybrał się ze mną na przechadzkę.

TTArtisan AF 56mm F1.8 Dsf0074

TTArtisan AF 56mm F1.8 Dsf4129

TTArtisan AF 56mm F1.8: trzeci w serii

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich modeli obiektywów wyposażonych w autofocus od marki TTArtisan, czyli TTArtiasan AF 27mm F2.8 oraz TTArtisan AF 35mm F1.8 dostajemy przyzwoite osiągi optyczne, ciekawy obrazek z wybitnymi flarami i atrakcyjną cenę. Wykonanie jest powyżej tego, co oferowały dwa poprzednie modele, bardziej na poziomie Fujinonów łącznie z bardzo dobrą tulipanową osłoną przeciwsłoneczną; szkoda tylko, że firma zrezygnowała z pierścienia przysłon. Autofokus działa zacnie chociaż nie jest to demon prędkości. Jak na tak niewielkie doświadczenie firmy w projektowaniu i tworzeniu optyki z samoczynnym ustawianiem ostrości TTArtisan nie ma się czego wstydzić

TArtisan AF 56mm F1.8 Dsf4107

Korekcja wad optycznych, kontrast i ostrość są na poziomie adekwatnym do ceny: nie jest wybitnie, nie jest tragicznie, jest przyzwoicie. Tym, co pozostaje stałym elementem właściwości optycznych obiektywów TTArtisan z autofokusem jest flara i duszki. To oczywiście dla jednym błogosławieństwo a dla innych przekleństwo. bo jedni uważają flarę za poważną wadę a inni upatrują w niej potencjał twórczy. Pracy z flarą w obiektywach TTArtisan trzeba się nauczyć, bo wystarczy niewielka zmiana pozycji obiektywu w stosunku do światła tylnego żeby całkowitej zmianie uległ charakter flary, Jedyne czego należy unikać to sytuacja, gdy spadek kontrastu powoduje prawie całkowita utratę detali obrazu.

TTArtisan AF 56mm F1.8 Dsf0121

Przy pełnej dziurze obiektyw TTArtisan AF 56mm F1.8 generuje niezłe bokeh, z w miarę płynnymi przejściami tonalnymi w większości scenariuszy fotograficznych, ale w pewnych sytuacjach bokeh bywa nieco nerwowe. a punktu nieostrości na brzegach obrazu są przycięte w kształt kocich oczu z powodu winietowania optycznego. A przy okazji, zwykłe winietowanie prawie nie występuje natomiast dystorsja – chociaż widoczna – to jest łatwa do skorygowania w obróbce.

TTArtisan AF 56mm F1.8 Dsf4088

Przy okazji muszę przyznać, że po raz kolejny mam mieszane odczucia co do aparatu, na który założyłem obiektyw TTArtisan AF 56mm F1.8 czyli Fujifilm X-Pro3. Co prawda jak mantrę powtarzam, że nie znoszę systemu menu w bezlusterkowcach Fujifilm, ale sam aparat po raz kolejny mnie oczarował. Ze wszystkich cyfrówek w stylu retro z wymienną optyką, jest chyba najbliższy bycia cyfrowym następcą aparatów dalmierzowych pod względem sterowania oraz dzięki hybrydowemu wizjerowi i tylnemu ekranikowi, który wyświetlają oznaczenie symulacji filmu w postaci obrazka z pudelka odpowiedniego starego materiału światłoczułego Fujiflm.

TTArtisan AF 56mm F1.8 Dsf4046

A obiektyw jest idealnie spasowany z aparatem i od strony jakości wykonania oraz ergonomii nie odczuwałem, że mam do czynienia z produktem budżetowym. Jeszcze trochę lepszy silnik AF i poprawione osiągi optyczne i TTArtisan zacznie zamiatać rynek.

TTArtisan AF 56mm F1.8 Dsf4033

TTArtisan AF 56mm F1.8: specyfikacje

ProducentTTartisan
ModelAF 56 mmF1.8
Typ obiektywuStałoogniskowy obiektyw portretowy
Ogniskowa56 mm
Zakres wartości przysłonyF1.8-F16
Pole widzenia28 o
Minimalna odległość ustawiania ostrości0.5 m
Maksymalne powiększenie0.15x
Liczba listków przysłony9
Ustawianie ostrościAutomatyczne, ręczne
Konstrukcja10 soczewek / 9 grup
Srednica mocowania filtrów52mm
Tryb MakroNie
StabilizacjaNie
Dostępne mocowaniaSony E
Nikon Z
Fujifilm X
Wymiary62x65mm
Waga245g
Dodatkowe informacje2 soczewki ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła, 1 soczewka ze szkła o niskiej dyspersji

Galeria zdjęć 1:1

Galeria zdjęć wykonanych obiektywem TTArtisan AF 56mm F1.8 na bezlusterkowcu Fujifilm X-Pro3. Zdjęcia zostały zapisane w formacie RAW a następnie wywołanie w pełnej rozdzielczości do formatu jpeg w aplikacji Adobe Camera Raw.

Sprzęt wykorzystany do wykonania zdjęć przykładowych

Sprzęt użyty do wykonania zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto,eu:

Obiektyw TTArtisan AF 56mm F1.8

Bezlusterkowiec Fujifilm X-Pro3

TTArtisan AF 56mm F1.8 Dsf0052