TTArtisan Tilt 50mm F1.4 w wersji FX: porcja zdjęć przykładowych z pokłonem

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 działa na mnie tak, jak absynt działał na przedstawicieli cyganerii artystycznej okresu fin de siècle, czyli silnie uzależniająco. Za każdym razie, gdy sklep InterFoto.eu chce żebym skrobnął o nim parę słów okraszonych zdjęciami przykładowymi pędzę na Targową na złamanie karku. Bo jest to obiektyw niezwykły. TTArtisan Tilt 50mm F1.4 pozwala robić odlotowe zdjęcia dzięki wykorzystaniu reguły Scheimpfluga.

TTArtisan Tilt 50mm

Pokazywałem już trochę zdjęć przykładowych z tej optyki zamocowanej na pełnoklatkowym aparacie Sony a7R II i niepełnoklatkowym Sony a6000 przerobionym do pracy w widmie bliskim podczerwieni a ponadto przeprowadziłem minitest na tych aparatach. Producent dodaje stale nowe mocowania i obecnie obiektyw jest dostępny w 5 wersjach: SONY E, L-mount, Fujifilm X, Canon RF, Nikon Z. Tym razem dostałem tę optykę w dwóch mocowaniach: Nikon Z i Fujifilm X i dzisiaj pokażę zdjęcia wykonane wersją FX na aparacie Fujifilm X-T3.

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Nikkor
TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Little Cloud

TTArtisan Tilt 50mm F1.4: specyfikacje

Ogniskowa: 50mm

Kąt widzenia: 45 stopni

Pokrycie matrycy: pełna klatka

Zakres przysłon: F1.4-F16

Liczba listków przysłony; 12

Metoda ustawiania ostrości: ręczne ostrzenie

Budowa optyczna: 7 soczewek w 6 grupach

Pokłon: 8 stopni

Obrót: 90 stopni

Minimalna odległość ustawiania ostrości: 50 cm

Średnica mocowania filtrów: 62 mm

Długość: 70 mm

Waga: 477 g

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Plant

TTArtisan Tilt 50mm F1.4: czym to się je?

W czym tkwi niezwykłość TTArtisan Tilt 50mm F1.4? Otóż jest to unikatowe połączenie funkcji pokłonu z małymi gabarytami, dużą jasnością i standardową ogniskową. Jestem przyzwyczajony do tego, że funkcja pokłonu jest dodana do funkcji przesuwu (Tilt/Shift), zatem obiektywy w nią wyposażone są duże, ciężkie a jasność to zazwyczaj F2.8-F4. Ale tutaj mamy odmienne podejście. TTArtisan Tilt 50mm F1.4 to po prostu jasny obiektyw standardowy, do którego dodano funkcję pokłonu. Zatem otrzymujemy małą i lekką konstrukcję, którą wszędzie można ze sobą zabrać.

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Little Cloud 2

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 ma pokłon w zakresie 8 stopni a przedni człon optyczny można obrócić co 15 stopni, maksymalnie o 90 stopni, co pozwala na stosowanie pokłonów zarówno w poziomie jak i w pionie. Obrót o 45 stopni umożliwia stosowanie pokłonu po przekątnej.

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Raspberry 2

Zastosowanie pokłonu ma wpływ na położenie płaszczyzny ostrości. Normalnie jest ona równoległa do płaszczyzny matrycy, ale po zastosowaniu pokłonu przestaje taka być i wtedy można albo umieścić w płaszczyźnie ostrości kilka obiektów znajdujących się w różnych odległościach od aparatu – i to jest efekt Scheimpfluga, albo, przechylając oś optyczną w przeciwną stronę, ograniczyć ostrość do bardzo wąskiego wycinka kadru – i to jest odwrotność efektu Scheimpfluga. Ten drugi zabieg jest stosowany do uzyskania tak zwanego efektu miniatury, który sprawia że na przykład plac pełen ludzi wygląda jakby był wycinkiem makiety wykonanej w niewielkiej skali.

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Branch

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 + Fujifilm X-T3: pełna dziura i pełny pokłon

Gdy dostałem cynk, że w InterFoto.eu pojawiło się kolejne mocowanie Tlitowego TTArtisana czyli Fujifilm X postanowiłem, że wszystkie zdjęcia zrobię „na pełnej dziurze” i z pełnym pokłonem. Połączenie TTArtisan Tilt 50mm F1.4 i aparatu Fujifilm X-T3 po raz kolejny pokazuje jak fajne jest to, że funkcję pokłonu dostajemy w tak małym gabarytowo tubusie. Taki mały obiektyw a tak dużo frajdy z użytkowania!

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Cows

Galeria zdjęć przykładowych zmniejszonych do 2000 pikseli na dłuższym boku

Zdjęcia przykładowe zostały wykonane obiektywem TTArtisan Tilt 50mm F1.4 i aparatem Fujifilm X-T3 w formacie ARW, czyli jako pliki surowe a następnie skonwertowane z minimalną obróbką w programie Adobe Camera Raw na pliki jpeg i zmniejszone do 2000 pikseli na dłuższym boku.

Sprzęt wykorzystany do wykonania zdjęć przykładowych

Sprzęt użyty do zrobienia zdjęć przykładowych jest dostępny w sklepie InterFoto.eu:

TTArtisan Tilt 50mm F1.4

Fujifilm X-T3

TTArtisan Tilt 50mm F1.4 Furbelow

Certyfikat TTArtisan

Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem marki TTArtisan na Polskę na rok 2023

Certyfikat Wyłącznego Dystrybutora Sprzętu marki TTArtisan na Polskę na rok 2023
Jesteśmy wyłącznym dystrybutorem marki TTArtisan na Polskę na rok 2023