Weekendowo: TTartisan 90mm F1.25 + GFX 50S II

Kilka miesięcy temu chiński producent rozszerzył swoją ofertę o nowe mocowania obiektywu TTartisan 90mm F1.25 do bezlusterkowców. Pierwotnie powstał z mocowaniem Leica M, a następnie pojawiły się do: Sony E, Canon RF, Nikon Z, Hasselblad X1D oraz Fujifilm GFX. Do tej pory udało Nam się przetestować obiektyw na Sony a7R III oraz Hasselblad X1D-50c. Tym razem trochę o ostatnim wspomnianym mocowaniu czyli Fujifilm GFX.

TTartisan 90mm F1.25 + FujiFilm GFX 50S II

Trochę teorii – TTartisan 90mm F1.25

TTartisan 90mm F1.25 to superjasny obiektyw portretowy wykonany z anodyzowanego aluminium i mosiądzu. Wyprodukowany do pełnoklatkowych bezlusterkowców otrzymał również mocowania do cyfrowych quasi-średnich formatów – Fujifilm GFX i Hasselblada X1D. W przypadku mocowania konkretnie do GFXa, obiektyw w pełni pokrywa matrycę 43.8×32.9 mm z małymi zastrzeżeniami dotyczącymi winiety przy pełnym otworze przysłony. Widoczna jest ona jednak w określonych warunkach oświetleniowych i znika po delikatnym przymknięciu przysłony – w zależności od scenerii – od f/1.4 do f/2.8. Budowa optyczna to 11 soczewek w 7 grupach – w tym cztery dublety achromatyczne ze szkła o wysokim współczynniku refrakcji. Powoduje to dość skuteczną korekcję wad optycznych – aberrację chromatyczną i sferyczną, choć ta pierwsza bywa delikatnie widoczna przy pełnym otworze przysłony. Pierścień przysłony pracuje ze skokami, a sama przysłona ma 10 listków.

Odczucia – TTartisan 90mm F1.25 + Fujifilm GFX 50S II

TTartisan 90mm F1.25 na papierze wydaje się obiektywem idealnym do zastosowań portretowych. Ogniskowa – klasyczna portretówa, jasność – genialna, budowa optyczna – pokrywająca pełne klatki i nie tylko, dzięki czemu spodziewać się można kosmicznego bokehu. Czego chcieć więcej? Może autofokusa, ale nie rozpędzajmy się.. to obiektyw o świetnych właściwościach za relatywnie niewielkie pieniądze, a przynajmniej w porównaniu do konstrukcji konkurencyjnych. Jeśli chodzi o moje odczucia, to po wcześniejszym doświadczeniu z tym obiektywem w mocowaniu Leica M, moja jedyna obawa dotyczyła wagi obiektywu, który zapamiętałem jako kawał szkła. No i faktycznie, to jest kawał szkła – waży nieco ponad kilogram. Dzięki zastosowanym aluminium i mosiądzowi sprawia wrażenie bardzo solidnej konstrukcji, choć osobiście widziałbym tą optykę w lżejszym kompozycie. Również z racji materiałów, z których został wykonany, obiektyw szybko się brudzi, szczególnie w te cieplejsze dni. Wracając jednak do odczuć z użytkowania, bo waga według mnie to jest nie pierwszo-, a może ledwo trzecio-rzędna sprawa.

W połączeniu z Fujifilm GFX 50S II obiektyw przy pełnym otworze przysłony daje naprawdę papierową głębie ostrości, do której warto podejść z pełną uwagą, by po prostu trafić. Mi zdarzyło się niejednokrotnie nie trafić w punkt jednak przy tym obiektywie zupełnie mi to nie przeszkadzało. Przejścia z ostrości w nieostrość przy pełnym otworze przysłony mają dość oniryczny charakter, który według mnie dodaje charakteru nawet przy nie w pełni ostrych kadrach. Dodajmy do tego dość malarski bokeh tworzący się w tle i „papierowa” specyfikacja obiektywu ma sens. Oczywiście nie jest to obiektyw uniwersalny. Przez rozmiar, wagę i ostrzenie manualne nie sprawdzi się raczej w dynamicznych warunkach, a już na pewno nie przy pełnym otworze przysłony. Choć kto wie.. praktyka czyni mistrza. 🙂

TTartisan 90mm F1.25 + FujiFilm GFX 50S II

Zdjęcia przykładowe – modelka: Patrycja Czyżak

Zdjęcia przykładowe z pierwszego albumu wykonywałem w RAWie, zostały wywołane w Capture One bez korekcji. Zostały zmniejszone do 2048px na dłuższym boku.

Dostępność

Obiektyw oferowany jest w czarnej wersji kolorystycznej. Poza obiektywem w zestawie znajduje się pudełko, dekiel tylny z tworzywa, metalowy dekiel przedni oraz osłona przeciwsłoneczna. Dodatkowo obiektyw wyposażono w gwint mocowania statywowego.

TTartisan 90mm F1.25 z mocowaniami: Leica M, Sony E, Nikon Z, Canon RF, Hasselblad X1D oraz Fujifilm GFX dostępny jest w InterFoto.eu, które jest oficjalnym dystrybutorem marki TTartisan w Polsce: https://interfoto.eu/?szukaj=TTArtisan+90mm+

W InterFoto.eu znajdziecie również najnowszy średnioformatowy model Fujifilm – GFX 50S II: https://interfoto.eu/?page=subprodukty&cat=706150&id=284